החילוניות הצרפתית על הכוונת של ארגוני הטרור הג׳יהדיסטים

ניצן הורוביץ, שליח ערוץ 10, מדווח מפריז

ליברל – גיליון דצמבר 2015

ניצן הורוביץ

פטריק מיזונאב, שגריר צרפת בישראל, יזם חידוש בנוף הפרנקופילי המקומי: מסיבה נוצצת במועדון גדול בדרום העיר לקראת חגי סוף השנה. הוזמנו אמנים, עיתונאים, אנשי עסקים, וכל הברנז׳ה הקבועה מרשימת המוזמנים המבוקשת של המזכירה החברתית בשגרירות. צרפת עכשיו היא עניין חם בישראל. העליה הגדולה משם שהופכת אזורים שלמים לבעלי נוכחות צרפתית בולטת, העסקים הרבים שבאים עם העליה הזו, והפעילות האינטנסיבית של השגרירות בתל-אביב במיוחד בתחומי התרבות, מציבים את צרפת כגורם בינלאומי מוביל בישראל. אמנם עדיין לא ״גשר על הים התיכון״, כמו שכונו היחסים האלה בתקופת הברית ההיסטורית בשנות ה-50, אבל בהחלט קשר עמוק ומשמעותי מאוד – לשני הצדדים.

כמה ימים לפני המסיבה המדוברת, היכה הטרור בפריז. הזיקה הישראלית לעיר האורות, בלטה בכל כותרת ובכל אולפן. המון פיגועי טרור, חלקם גדולים מאוד, ארעו בשנים האחרונות ברחבי העולם, אך שום פיגוע – מלבד 11 בספטמבר – לא זכה לכזו תשומת לב ישראלית ולא עורר כאן תחושות כה עזות כפי שעוררו פיגועי 13 בנובמבר. לא רק בגלל שגם ישראל נמצאת עכשיו בעיצומו של גל טרור, ומפני שהאויב הוא משותף. הסיבה העמוקה לחרדה הישראלית ממה שארע במועדון הבטקלאן ובמסעדות הטרנדיות של תעלת סן-מרטן, היא בדיוק הסיבה שהביאה את דאעש לשלוח את רוצחיו לשם: פריז. פריז כמושג, כרעיון, ככוח תרבות עולמי.

״קבוצת מאמינים, חיילי הכליף, בחרו כמטרה את בירת התועבות והסטיה: פריז״, הוסבר בהודעת האחריות המפורטת מאוד של דאעש. ״שמונה אחים נושאי חגורות נפץ ורובים תקפו מקומות שנבחרו בקפידה בלב הבירה הצרפתית, איצטדיון צרפת במהלך המשחק בין שתי מדינות הצלב צרפת וגרמניה, בו נכח אידיוט צרפת פרנסואה הולנד, והבטקלאן בו נאספו מאות עובדי אלילים בחגיגה של פריצות…״ ועוד שלל גידופים כלפי צרפת, מובילת ״המלחמה באיסלם״.

צבאות צרפת אמנם קטלו מאות אלפי מוסלמים בדורות האחרונים, אך לא לכך התכוונו מומחי ההסברה של דאעש. הטרור האיסלמי מתמקד בצרפת כי היא המדינה המערבית היחידה שמציגה תשובה אידיאולוגית נחרצת לפונדמנטליזם הדתי: החילוניות. צרפת היא כנראה המדינה היחידה בעולם כיום, בה חל איסור מפורש, בחוק, על לבישת ״סמלי דת בולטים״ בבתי הספר, כאשר המטרה היא כיסוי הראש האיסלמי של הבנות.

״ערכי הרפובליקה״ של צרפת, בניגוד גמור לרב-תרבותיות הבריטית או האמריקאית, לא מכירים בדת במרחב הציבורי. בניגוד לדימוי ״העגלה הריקה״ שמנסים להדביק לחילונים המתנצלים בישראל, בצרפת מציבים מול הדת, כל דת, משנה סדורה של חילוניות אזרחית, מגובה בתמיכה ממשלתית עצומה בחינוך, באמנות ובכל שאר קסמיה התרבותיים של צרפת, והכל באדיקות כזו, עד שגם החילוניות הצרפתית הרשמית כבר מרגישה כמעט כסוג של דת.

וכך, כאשר הטרור האיסלמי מכה בצרפת, יש לצרפת תשובה נחרצת: כולנו צרפתים, ובטח שלא ניתן לשום טרוריסט חסר-תרבות לקלקל לנו את המסיבה הבלתי-נגמרת שנקראת פריז. גם המסיבה בתל-אביב התקיימה כמתוכנן, אלא מה, והפכה למפגן הזדהות ססגוני. לא בטוח שרוב הקהל הבין את דקויות השיר ״פריז״ מאת לואי אראגון שהקריא עמנואל הלפרין, אך כשעלה השגריר עצמו לפזם כמה להיטים ותיקים, הצטרפו אליו כולם בשירת ״הו שאנז אליזה״.

האם זו התשובה לדאעש? בוודאי שלא. הפגנת החוסן העליצה הזו אינה מכוונת כלל כלפי הטרור האיסלמי, שברור שאינו מסוגל לפגוע ביסודות הרפובליקה הצרפתית. הסכנה הגדולה באמת היא מצד כוחות פנימיים, בעיקר בימין הקיצוני, שינצלו את אווירת הפחד כדי לשנות את אופיה ורוחה של צרפת. זה האתגר האמיתי של הנשיא הולנד. הוא נלחם לא רק על שרידותו הפוליטית, אלא על ערכי הרפובליקה שלו.