סדר יום

אנחנו בפתחו של משבר לאומי, שהוא חלק ממשבר עולמי חריף. אצלנו, משבר הקורונה מצטרף למשבר פוליטי עמוק שנמשך כבר שנה וחצי. לא מוגזם לקבוע שישראל עומדת בפני אחד המבחנים הקשים בתולדותיה. בימים הספורים שעברו מאז הבחירות, התזזית במערכת הפוליטית לא רק שלא נרגעה, אלא שקצב האירועים בכל המערכות רק מתגבר באופן שכבר משפיע ישירות על החיים של כל אחד מאתנו. במייל הזה אני מבקש לעדכן אתכם בהתפתחויות, ככל שהן נוגעות לתנועה שלנו ולמעורבותנו בסוגיות בקריטיות שעל סדר היום.

כבר במוצאי יום הבחירות, כאשר התוצאות הבהירו שגם אחרי הפעם השלישית נתניהו כשל בהשגת רוב, והוא שולט כבר שנה וחצי ללא מנדט וללא כנסת מתפקדת, הגברנו כולנו, כל ראשי ״הגוש״, את המאמצים להקים ממשלה בראשות גנץ. המאמצים הללו הראו סימני התקדמות, כאשר ראשי כחול-לבן החליטו לקדם ממשלה צרה בתמיכת הרשימה המשותפת. בתגובה לכך פתח נתניהו בקמפיין הסתה נבזי, כולל שלטי חוצות ומיתקפה תקשורתית מאסיבית, נגד ממשלת ״תומכי הטרור״. במקביל גם ניסה לדחות את פתיחת משפטו. למאמציו הקדחתניים לחבל בהקמת ממשלת גנץ, הצטרפו שלושה סוסים טרויאנים: שני חברי כנסת מכחול-לבן, ולאחר מספר ימים גם חברת כנסת מהעבודה-גשר-מרצ. בעוד השניים הללו טענו כי הם נאמנים להבטחותיהם מלפני הבחירות, הרי חברת הכנסת מרשימתנו, התנערה באופן מביש מכל מחוייבות ואחריות, ופעלה באופן שאין לו אח ורע. אנו דורשים ממנה להחזיר את המנדט שקיבלה מטעם מצביעי השמאל.

בעיצומה של הדרמה הפוליטית הזו, הוחרפו צעדי המנע והנחיות הבידוד, כדי לעצור את הדבקת הקורונה. הצעדים הקשים עדיין לפנינו, כולל פגיעה כלכלית בלתי נמנעת. על רקע זה, וגם לנוכח העובדה כי לנתניהו עדיין אין רוב להקמת ממשלה, ובקשת הדחייה למשפטו סורבה, הוא יצא בקריאה להקמת ״ממשלת חירום לאומית״. קריאה זו נפלה על אוזניים קשובות וזכתה לתמיכה ציבורית על רקע תחושת חירום אמיתית. אלא שלעת עתה התברר כי לנתניהו אין כוונה להעניק לכחול-לבן וליתר מפלגות הגוש מקום ראוי בממשלת החירום, אלא להביא להשעיית כל סדר היום הפוליטי, ובראשו קבלת המנדט על ידי גנץ והחלפת יו״ר הכנסת, כך שהשלטון יישאר בידיו הבלעדיות, במנותק מתוצאות הבחירות.

אלה פני הדברים נכון לשעה זו של מוצאי שבת. מה שצפוי בימים הקרובים הוא זה:

מחר, יום א׳, יתייצבו ראשי הסיעות אצל הנשיא. סיעת העבודה-מרצ תמליץ על בני גנץ כמועמד שלנו לראשות הממשלה. אני מקווה שגנץ יזכה לרוב של ממליצים ויקבל מידי הנשיא את המנדט להקים ממשלה. זה יהיה מבחנו הראשון.
ביום ב׳, תושבע הכנסת החדשה. אם אכן יקבל גנץ את המנדט להקמת ממשלה, יעמוד איש כחול-לבן בראשות הוועדה המסדרת בכנסת. כמו כן תונח על שולחן המליאה בקשה לבחור את יו״ר הכנסת. זה יהיה המבחן השני של הגוש.
ביום ג׳, ייפתח בבית המשפט המחוזי בירושלים משפטו של הנאשם בנימין נתניהו בעבירות פליליות חמורות.

מכאן והלאה, יימשכו המאמצים להקמת ממשלה, על פי המועדים הקבועים בחוק. זה הלב של ההליך הדמוקרטי, ואסור בשום אופן לפגוע בו. כמובן שכל זה יעמוד תחת הצל הכבד של משבר הקורונה, והשבתה של מערכת החינוך וחלקים נרחבים מהמשק. מבחינתנו, יש להמשיך במאמץ להקמת ממשלה ולהחלפת נתניהו – זו המשמעות של תוצאות הבחירות ושל רצון הבוחרים, כבר בפעם השלישית. במקביל, אנחנו מחוייבים ושותפים למאמץ הלאומי לעצור את ההדבקה ולשמור על בריאות האזרחים. לצורך כך נחוצה ממשלה יעילה, נחוץ תקציב מדינה, ונחוצה כנסת מתפקדת. כל אלה חיוניים ממש להתמודדות עם המשבר. לכן כבר בשבוע הבא, עוד בטרם תוקם ממשלה, נפעל להקמה מיידית של ועדות בכנסת כדי לפקח על פעולות הממשלה ולהסדיר שורה ארוכה של סוגיות קריטיות, תקציביות ומשקיות, במצב החירום. על כולנו מוטלת אחריות כבדה לפעול במסירות ובשיקול דעת, ואת זה נעשה על-פי דרכנו ועקרונותינו.

ולסיום – כשנוכחים במאמץ העצום המוטל על מערכת הבריאות, ראוי לחשוב מה היה עלול להתרחש פה, אם לא היתה לנו בריאות ורפואה ציבורית. תארו לעצמכם את החלום הליברטריאני/רפובליקאי: אין בריאות ציבורית, הכל פרטי, הכל רק למטרת רווח. משבר לאומי? מצב חירום? הטיפול יינתן רק לעשירים ולמקושרים. אפשר רק לברך על כך שלמרות הפגיעה המכוונת של ממשלות נתניהו במערכת הבריאות בעשור האחרון, ההפרטה, המחסור, הלחץ הכבד, עדיין יש לנו מערכת בריאות ציבורית, והיא זו שתטפל בנו, לא ״השוק״. לכשיסתיים המשבר, זו תהיה משימה לאומית עליונה: לשקם את הבריאות הציבורית, ואנחנו נהיה שם, בחוד החנית.

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *