נסים ונפלאות

אינני סומך על נסים. אני חילוני והנס הוא לא חלק מעולמי הרוחני. וכתנועה אנחנו חותרים לתיקון האדם והחברה ואיננו מצפים לנסים. לכן אחד השירים האהובים ביותר בחנוכה, הוא ״אנו נושאים לפידים״ של אהרון זאב עם השורה הבולטת ״נס לא קרה לנו״ שעומדת לכאורה בניגוד גמור ליסוד החג – נס פך השמן. שלא במקרה, השיר הזה נולד בשמאל: זאב כתב אותו בשנות ה-30׳ למצעד חנוכה של בית החינוך לילדי העובדים א.ד גורדון, ומשם הוא נפוץ לתנועות הנוער, והפך לאחד מסממני החג עד היום.
נס לא קרה לנו
פך שמן לא מצאנו
בסלע חצבנו עד דם –
ויהי אור!
גם עכשיו איננו מחכים לנסים. אנחנו עומדים בפני אתגר בעל מימדים היסטוריים: עוד מעט נלך לבחירות שלישיות בתוך שנה אחת, במטרה לנצח. וכשאני אומר ״לנצח״ אני מתכוון לא רק למפלגה שלנו, אלא לנצחון של כל הגוש שיאפשר להקים ממשלת מרכז-שמאל שאנחנו נהיה חלק ממנה. כי חייבים ממשלה עם מרצ. זוכרים?
יש כאן נקודה קריטית שבכלל לא מובנת מאליה, גם אחרי השנה המוטרפת הזו. כחול-לבן עשויה להיות המפלגה הגדולה ביותר ואולי תוכל אפילו להקים ממשלת מרכז-שמאל, אבל בניגוד אלינו זו לא בהכרח העדיפות הראשונה שלה. גם לאחר שהתפוצצה האשליה של ממשלת ״אחדות״, כחול-לבן עדיין נושאת עיניה אל הימין. לא אל השמאל ולא אל המפלגות הערביות. הם קוראים לזה עכשיו ״ממשלת הסכמה לאומית״. הסיכוי היחיד שכחול-לבן תקים ממשלת שינוי עם מפלגות השמאל ועם שותפות יהודית-ערבית, תלוי בכוחנו שלנו. אם נהיה קטנים, נפספס מצביעים, ונבזבז אנרגיה על מאבקים בתוך הגוש – כחול-לבן תלך עם הימין. רק שמאל חזק יוכל להחזיק את גנץ בצד הנכון. רק שמאל חזק יילחם בכנסת ובממשלה על שיוויון ערך האדם – כל אדם. כי השמאל הוא המפתח לגוש המרכז-שמאל. אחרת, המרכז יילך עם הימין.
 גדלנו בבחירות האחרונות ועכשיו נגדל עוד. לכן אני חושב כיצד אפשר להפוך את החמש לשש ואת השש לשבע, זה צריך להיות הכיוון, זאת צריכה להיות המגמה.
מחר תתכנס ועידת מרצ כדי להחליט בעניין רשימת מרצ. לשמחתי, הצלחנו להגיע להסכמה יחד עם כל ראשי מרצ על מניעת בחירות פנימיות נוספות, מה שיאפשר לכולנו להתרכז במשימה הלאומית ולעסוק פחות במאבקים פנימיים. לאחר מכן ועד הגשת הרשימות לכנסת באמצע החודש הבא, נפעל, כולנו יחד, עם חברינו במחנה הדמוקרטי לחיבורים פוליטיים שיבטיחו ייצוג מקסימלי של מרצ והשמאל ואת ניצחון גוש השמאל-מרכז בבחירות והקמת ממשלה על בסיס גוש זה – ממשלה שתשנה את הכיוון המסוכן בו צעדה ישראל בעשור האחרון, ותפנה לכיוון של שלום, צדק חברתי, חופש, שוויון אזרחי וסולידריות, ולשותפות יהודית-ערבית.
פיצולים, פירודים, סיעות יחיד ושאר הרפתקאות מיותרות – יפגעו במטרה המשותפת ולא יביאו כל תועלת. את זאת צריכים לדעת גם חברינו במפלגת העבודה.
חברות וחברים, אזהרה לסיום – עד יום הגשת הרשימות ולאחר מכן במהלך הקמפיין, נהיה חשופים, כמו בפעמים הקודמות וכמו כל המערכת הפוליטית, לספינים והשמצות, סקרים מניפולטיביים, וביקורות מבית ומחוץ. אתם יודעים את זה היטב, ובכל זאת אזכיר: לא צריך להתייחס לכל ציוץ ולכל שמועה. הרשת גועשת, הווצאפ רותח, אלא שרוב מה שמתפרסם מצוץ מהאצבע. למרבה הצער זה רק יילך ויתגבר עד הבחירות. אז אנא הפעילו שיקול דעת ואחריות, אל תשעו לכל ספין חולף. אנחנו נלך עם האמת שלנו וננצח.
תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *