ממשלתו החמישית

אם יקים נתניהו את ממשלתו החמישית יחד עם ״שותפיו הטבעיים״, זו תהיה הממשלה הימנית־הדתית הקיצונית ביותר שכיהנה פה. אין צורך לנחש. פשוט צריך לשמוע, בלי להדחיק, את מה שהם מצהירים בגלוי. מימין לליכוד יש 3–4 רשימות שעלולות להגיע ל–20 מנדטים. הן שונאות בגלוי ערבים, עניים, את מערכת המשפט ואת מדינת הרווחה. יחד עם המפלגות החרדיות, הן מספקות לליכוד את התשתית לכינונה של מדינה חרד״לית. על הכוונת גם החילונים, הלהט״בים, הנשים, ובעצם כל מי שאיננו גבר אורתודוקסי.

 

הקואליציה היוצאת היתה קשה לחילונים ולזרמים המתקדמים. היא אישרה את חוק המרכולים ואת חוק ההשתמטות מגיוס ופוצצה את מתווה הכותל. הקדנציה הבאה עלולה להיות יותר גרועה. תבוצר שליטת הרבנות הראשית בחיינו, תימנע כל הסדרה של זוגיות שלא באמצעות הרבנות, יחוזק מונופול הכשרות ותיחסם ההכרה בתנועות לא אורתודוקסיות. החרדים ידרשו חוק שימנע כל עבודת תשתית בשבת. הם מצהירים על כך כבר עכשיו. הרי יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, הסביר שהתקלות ברכבת הן עונש על העבודות בשבת. כן כן, גפני המתון. המטמון האמיתי, כמו תמיד, נמצא בתיבת הכספים. בקדנציה היוצאת, המוסדות החרדיים תוקצבו בנדיבות חסרת תקדים, תוך שמשרד החינוך עוצם עין לנוכח התעלמותם מחובת יישום לימודי הליבה. בקואליציה הבאה זה ייעשה בריש גלי.

 

בתחום הכלכלי מתחרות ביניהן מפלגות הימין מי תתנער יותר ממחויבות המדינה לאזרחיה. הן חותרות במוצהר לפגיעה בשכר המינימום, בקצבאות הזיקנה והנכות, בזכויות עובדים ובשירותים הציבוריים. איילת שקד, משה פייגלין, בצלאל סמוטריץ׳ ועמיתיהם מניפים את דגל ״החירות״, שמשמעותו בעיניהם, כמו גם בעיני נתניהו, היא ריכוז הכסף והכוח בידי בודדים. פייגלין, הלהיט התורן, דוגל בהפרטת כל בתי החולים, צמצום הביטוח מטעם המדינה והפסקת התמיכה בתחבורה ציבורית. אלה חוקי הג׳ונגל: אדם לאדם חיית טרף. תפגע בזולת, תפגע בחברה, תפגע בסביבה — העיקר להיות ״חופשי״. איזו חירות נפלאה — החירות להיות חזיר. אגב, כל האידיאולוגיה הנלהבת הזאת על הפסקת המעורבות הממשלתית מתפוגגת כשזה מגיע להתנחלויות ולמוסדות הדת. שם הם דווקא תומכים בהזרמת כספים אדירה. אה כן, ועוד דבר קטן: ״החופש״ הנהדר הזה מיועד ליהודים בלבד.

את הלא־יהודים תציב ממשלת נתניהו החמישית, בחתירתה להרס מערכת המשפט ועקרון השוויון וכהמשך לחוק הלאום, בתחתית מדרג הזכויות. בשטחים היא תחתור לסיפוח. הכל נאמר בגלוי. למשל, לפי "תוכנית ההכרעה" של סמוטריץ', שאומצה על ידי מפלגתו, ישראל תספח את הגדה מיד, הפלסטינים יתגוררו בבנטוסטנים ותישלל מהם זכות ההצבעה. ישראל תהפוך למדינת אפרטהייד מלא־מלא: לא יהודית ולא דמוקרטית — קץ הציונות.

 

יש מי שמעדיפים לטמון את הראש בחול ולהאמין באיזו לה־לה־לנד תל אביבית של מצעדי גאווה ואירוויזיונים. אבל מי יעמוד מול תאוות הכוח הבלתי מרוסנת של נתניהו ושותפיו? האגודה לזכויות האזרח? קומץ שופטים נצורים באולמות האבן בירושלים? אולי עמוד הדעות של  "הארץ"?

 

ההצבעה הפעם חייבת להיות אידיאולוגית, כי רק תנועה אידיאולוגית יכולה להתמודד עם הדורסנות של שקד, סמוטריץ׳ ופייגלין. הבחירה שלי היא במחנה שתמצית השקפתו היא מדינת רווחה יהודית ודמוקרטית שכל אזרחיה שווים. בתוך המחנה הזה, הבחירה שלי היא במרצ. יעשה כל אחד את החשבון מי התנועה שתיתן את הפייט הטוב ביותר, שלא תמכור את עקרונותיה בנזיד עדשים, ושכבר עמדה במבחנים והוכיחה שהיא שומרת על הדברים היקרים ביותר ללבנו.

פורסם ב״הארץ״.