יהיה טוב

יהיה טוב
אז מה יהיה? נדמה לי שבבחירות האלה נשבר השיא של כל הזמנים בשאלת ״אז מה יהיה״. אנשים מבולבלים, חוששים. לגמרי אפשר להבין את זה. אלה בחירות שלישיות, המדינה במשבר, הדמוקרטיה שלנו על סף תהום, ראש הממשלה נאשם בעבירות חמורות – לאן ממשיכים מכאן?

 

אני אספר לכם מה שאתם הכי רוצים לשמוע. זה הולך ככה: בסוף היום, אחרי כל הבלגן של הבחירות, בעשר בלילה, נשב כולנו מול המסכים. ואז… ״גבירותיי ורבותיי, מ-ה-פ-ך!״. אני כבר יכול לדמיין איך אני קופץ באוויר בשאגות שמחה, החיבוקים, הצהלות מסביב…

 

יפה, נכון? אז זהו, כדי שזה באמת יקרה (ולא חס וחלילה יקרה ההיפך, שאז אוי ואבוי לכולנו), יש משהו שכל אחד יכול לעשות. אם הטקסט הזה הגיע אליכם, אז אני מניח שאתם מצביעים ולא צריך להסביר לכם כמה זה חשוב. הרעיון כאן הוא להגיע למי שלא מתכוון להצביע או למי שמתלבט.

 

איך מוצאים אנשים כאלה? הם מקיפים אתכם. בתל אביב, למשל, הצביעו בבחירות האחרונות רק 60 אחוזים. בחיפה אפילו פחות. יש המון בלתי-מצביעים סביבנו – גם במשפחות שלכם, בבניין שלכם, ביחידה שלכם, בעבודה שלכם. כשאתם נתקלים באחד כזה, תגידו לו שהוא בעצם כן מצביע. זאת אומרת, כשהוא לא מצביע, אז הוא בעצם מצביע ונותן את הקול שלו לצד השני. זו בדיוק המשמעות של אי-הצבעה. ואז תשאלו אותו אם זה מה שהוא באמת רוצה: להצביע לביבי ולסמוטריץ׳?

 

תתפלאו עד כמה שיחות אישיות כאלה מצליחות להשפיע, ועד כמה אפשר לשכנע את אלה שמתלבטים – למשל בינינו לבין כחול-לבן. אז מה אומרים למתלבטים? שלושה דברים:

 

1.      פתק אמת הוא הפתק שהכי מחוייב להחלפת נתניהו – אין לנו פקפוקים, אין לנו עריקים, אין לנו סוסים טרויאנים, אין לנו את הפריבילגיה להישאר מחוץ למשחק ולהימנע. הוכחנו את זה כבר פעמיים השנה והמלצנו על גנץ – מרצ והעבודה בנפרד, ועכשיו אנחנו עושים את זה יחד. וזה מה שגנץ צריך – ממליצים ושותפים. בכלל לא משנה מי תהיה המפלגה הגדולה ביותר. אין לזה שום משמעות. מה שחשוב זה כמה ממליצים ותומכים יש לך בסך הכל. ואצלנו אין בכלל שאלה באיזה צד אנחנו ועם מי אנחנו הולכים. אז חברים, מי שרוצה להיות בטוח, במאה אחוז, שהפתק שלו הולך להחליף את ביבי – צריך להצביע אמת.

 

2.      פתק אמת הוא הפתק שהכי מחוייב לממשלת מרכז-שמאל. אנחנו לא מסתפקים רק בהחלפת ביבי, אלא גם רוצים להחליף את המדיניות ההרסנית שלו. בכלכלה, בבריאות, בחינוך, במדיני, בחופש האישי. אנחנו דוגלים בחידוש תהליך השלום, בצדק חברתי ובשיוויון. אנחנו רשימה אידיאולוגית. הוכחנו את זה במשך שנים רבות – מרצ והעבודה בנפרד, ועכשיו אנחנו עושים את זה יחד, בחיבור היסטורי, וחוזרים לדרך רבין. אז חברות, מי שרוצה להיות בטוחה, ב-200 אחוז, שהפתק שלה הולך לכלכלה הוגנת, למדינת רווחה, לפתרון מדיני, ולמאבק בכפייה ובגזענות – צריכה להצביע אמת.

 

3.      פתק אמת הוא הפתק שמכניס לכנסת את האנשים הכי טובים. זה כנראה הכי חשוב. כי בסוף, אתה רוצה שיהיה מישהו, שם על הגבעה בירושלים, שישמיע את הקול שלך, שיבטא את תפיסת עולמך, שלא יעשה לך בושות. מישהו שייצג אתכם בכבוד, שתוכלו להגיד, בלב שלם – ״כמה חשוב שיש אישה כזו בכנסת, וכמה אני שמח שהכנסתי אותה לשם״. ועכשיו תסתכלו על הנבחרת שלנו ותראו אותם: לוחמות ולוחמים, עם נסיון עצום במיגוון תחומים, פרלמנטרים תותחים. ואפשר גם בהחלט לשאול את המתלבט – אתה מכיר את אילן גילאון? מכיר את עמר בר-לב? בטח, מי לא מכיר. אז אתה רוצה להחליף אותם במספר 36 או 33 בכחול-לבן? מה אתה יודע עליהם? אתה סומך עליהם או על האנשים שלנו? התשובה ברורה. אז חברות וחברים, מי שרוצה להיות בטוח, ב-300 אחוז, שהפתק שלו הולך לאנשים הכי טובים – צריך להצביע אמת.

 

בקיצור, יש לנו נימוקים מעולים, השכנוע עובד. אגב, הוא הכי יעיל מחוץ לקלפיות, רגע לפני ההצבעה. דברו עם האנשים, הסתכלו להם בעיניים, ותגידו להם כמה זה חשוב לכם. תתפלאו לגלות כמה השפעה יש לכם.

 

וכדי שתצאו להצביע בראש מורם, אספר לכם על מפגש אחד שהיה לי עם ישראלים, שבניגוד אליכם, אין להם זכות הצבעה. אלה חניכים מתנועות נוער שבאו אלי להגיד מה הם מבקשים שנעשה בממשלה, במיוחד אם נקבל את משרד החינוך. נערה אחת מחולון, עם חולצה כחולה ושרוך אדום, ביקשה שיהיו פחות מבחנים ופחות ציונים ויותר מחוייבות חברתית, ושבסוף השנה כל תלמיד יקבל הערכה אישית מהמחנכת על המעורבות והפעילות החברתית שלו, ״וככה נשנה את המדינה שלנו וגם הילדים יהיו הרבה יותר שמחים״. אם רק היתה יודעת כמה מחקרים יש בעולם שמוכיחים את זה בדיוק. בחור אחר, ביקש שנעביר את ההכנה והליווי למסעות בפולין למדריכים בתנועה שלו, ״שעושים את זה הרבה יותר טוב מהאחראית בבית הספר״. כמה שהוא צודק – ראיתי את זה במו עיני.

 

החבר׳ה האלה אמרו שם עוד הרבה דברים חכמים, ואחד סיכם ככה: ״די, נמאס לנו משרים שמקללים. אנחנו רוצים שנוכל להתגאות במנהיגים שלנו״. הוא בן 16, אין לו עדיין זכות הצבעה, אז כל אחד מכם מצביע גם עבורו.

 

בואו נצביע נכון כדי שלילדים האלה באמת יהיה במה להתגאות.

 

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *