חרדק נטרף

כשהוא חוזר מהבסיס, הוא פושט את המדים לפני שהוא נכנס לשכונה. חלילה שיראו שהוא חייל. ההשפלה, המכות שהוא עלול לחטוף. הוא נצמד לגדרות הבתים, ראשו מורכן. אבל מכירים אותו, מזהים. ״חרדק, חרדק״, צועקים הילדים. מישהו גם מקלל, זורק אבן, דוחף.

בשכונות בכל רחבי הארץ גוברת ההתעללות בחיילים חרדים. המערכת הפוליטית אדישה. אימפריית הביטחון הכל-יכולה מגלה רפיון מוזר. רק לחשוב מה היו עושים לארגון ערבי או רדיקלי שהיה רודף חיילים ככה ברחובות, בגלוי.

מה זה ״חרדק״? אומרים שאלו ראשי תיבות: ״חרדי קל דעת״. אחרים מסבירים שזה צירוף של שתי מילים: חרק וחיידק. יש מי שמשמיעים ביטויים גסים יותר. כך או כך, כבר ארבע (!) שנים משתולל קמפיין החרדקים כדי לבזות חרדים המתגייסים לצה”ל. המטרה ברורה: למנוע לגיטימציה לגיוס בדעת הקהל החרדית ולהרתיע מתלבטים.

עכשיו יש גם הפגנות סוערות. נגד מי? הרי לא כופים על החרדים להתגייס. הממשלה הזו זרקה לפח את רפורמת הגיוס. אז למה מפגינים? כדי להטיל אימה על הציבור החרדי עצמו. כי למרות קמפיין החרדקים הפרוע, יש חרדים רבים שדווקא מעוניינים להתגייס. יש ביניהם כאלה שרואים בצה״ל פתח הצלה, דרך יציאה, מהמסלול החרדי השגרתי. חלקם רוצים ללמוד, לרכוש מיומנות בצבא. אפילו יש כאלה שרוצים קריירה, רחמנא לצלן. ככלל, צעירים חרדים רוצים לשרת בצה״ל כי הם חושבים שהשירות הזה חשוב וראוי, והולם את השקפת עולמם. אגב, רובם הגדול רוצים להישאר חרדים, וסבורים – הפלא ופלא – שאין סתירה בין אמונתם הדתית לבין שירות בצבא או רכישת מקצוע. זכותם, לא? גדודי העסקנים מפחדים מזה פחד מוות, מפחדים לאבד שליטה. לכן מנהיגי החרדים עוצמים עין, ולמעשה נותנים אישור בקריצה לרדיפת החיילים.

הימין שבשלטון בורח מהעניין כמו מאש. פתאום אין לו בעיה להצניע את הגאווה הלאומית שלו. הממשלה הזו מלאה בקצינים בכירים, מירי רגב למשל, שמקפידה לציין בכל מקום את דרגות תת-אלוף שלה. אבל בעניין הזה היא מוכיחה שהיא דווקא יודעת מצויין לשתוק. נו מה, הרי מדובר בשיקולי קואליציה שגוברים על כל ערך ועל כל אידיאולוגיה. גם מפלגות המרכז נוהגות בדיוק כך בגלל שיקולי קואליציה עתידיים (חלומות באספמיא), ואילו השמאל נמנע מהמאבק הזה כדי לא להצטייר מיליטריסט או רודף חרדים. זו טעות. מי שרודף כאן את החרדים, אלה חרדים אחרים, ואילו הצבא מהלך על קליפות ביצים. יש לומר בבירור: מדובר בסוגיה חמורה של כפייה והתנכלות לאזרחים בישראל בגלל בחירתם ואורח חייהם. לכך אסור להסכים בשום אופן, ללא קשר לדיעה פוליטית.

קצין בכיר הודה שקמפיין החרדקים מזכיר לו את ״דר שטירמר״ הנאצי. אכן, כשמפרסמים תמונות של חייל עם ציצית וראש חזיר, כשמתריעים על ״הסכנה האיומה ליהדות הטהורה״ מפני החרדקים המטמאים אותה, זו הסתה פרועה. ומה עושה צה״ל הגדול? פותח ״מרכז מידע״ לחיילים חרדים. אז הנה מידע לצה״ל: בחודש שעבר נהרגו שני תושבי אלעד, אחד מהם חייל, בתאונת דרכים. בפתח הבית תלתה משפחתו מודעת אבל צבאית על פטירת הבן. מנחמים שהגיעו לשם נדהמו לגלות כי אלמונים כתבו "חרדק" על המודעה ואף שינו את הנוסח – במקום "בצער רב" ל"בשמחה". זעזוע גדול. אבל הי, למה להתעסק בזה, אם אפשר להתנפל על ״שוברים שתיקה״, ארגון של חיילים ולוחמים שמתריעים על הפרת זכויות אדם? עליהם הימין גיבור גדול. הם הרי לא מסובבים את הקואליציה.

פורסם ב״הארץ״.