השנאה לאירופה

ברלין. בהמתנה לטיסה לגרמניה, שאל אותי מישהו אם אני לא מפחד לנסוע לכאן. מפחד, באירופה? ״כן, עם כל הערבים שם, הרי אירופה מתאסלמת״. שנים של שטיפת מוח בתקשורת, ומנה גדושה של גזענות מבית, גרמו לישראלים לאמץ את עמדות התנועות הפאשיסטיות ביבשת ולייצר שיח שנאה כלפי אירופה הליברלית שמעזה לקלוט מהגרים. אין דבר מחליא מזה: יהודים שמטיפים לגרמנים מדוע עליהם לנעול את השערים ולזרוק את המהגרים.

כיהודים, היינו אמורים להיות הראשונים לשמוח שגרמניה השתנתה, שהיא באמת אחרת: המדינה המובילה היום בשמירה על זכויות האדם. היש הפנמה עמוקה מזו של לקחי השואה, של הרצח שעשו בנו? אבל ישראלים רבים בזים לליברליות הזו. העובדה שאירופה חווה את תקופת השגשוג הבולטת ביותר בהיסטוריה שלה, לא משכנעת אותם. הם עצמם להוטים להשיג דרכון אירופי, חוגגים אירוויזיון, וקופצים לאירופה בכל הזדמנות – ומסרבים להבין שהשפע הזה הוא התוצאה של הרוח החופשית: הסובלנות, הדמוקרטיה, הגבולות הפתוחים, התקשורת הבועטת, התרבות התוססת, וכל שאר הדברים שגורמים לישראלי לנחור בבוז ובאותו זמן להזיל ריר מקנאה.

ישראל שונאת את אירופה, ומשתוקקת אליה. ״בני עדות המזרח – גם לכם מגיע דרכון אירופי״! זו תופעה שאין לה אח ורע. ישראל היא כנראה המדינה עם האחוז הגבוה ביותר של אזרחים, בני הארץ, שמשיגים אזרחות נוספת. אם בעבר זה היה בעיקר סיפור אשכנזי, הרי עכשיו, בעקבות החוקים החדשים בספרד ופורטוגל, זה כבר עניין כלל-ישראלי המלהיט את תשוקתם של בני כל העדות. מאות אלפי ישראלים הם אזרחים אירופים.

ומה, באירופה הכל ורוד? ממש לא. גלי ההגירה יצרו קשיים גדולים. בקהילות המוסלמיות מבעבעים גרעינים של קיצוניות. יש מתח, אלימות, וגם פיגועי טרור. אבל המספרים רחוקים מהפייק ניוז. בגרמניה יש שישה אחוז מוסלמים, ולא, היא לא מתאסלמת. אגב, בפולין או הונגריה מספר המוסלמים אפסי, מה שלא מונע לזרוע פחד מגלי הגירה דמיוניים. הסיבה האמיתית שהמהגרים באים לכאן היא לא הליברליות של אנגלה מרקל, אלא כי הם נחוצים. שיעור הילודה נמוך, האוכלוסיה מזדקנת, ומישהו צריך לטפל בזקנים, לעבוד בכבישים ובמטבחים ובכל העבודות הקשות שאנחנו לא אוהבים לעשות, בטח לא בשכר הנמוך שמשלמים למהגרים. אז צריך אותם ולכן הם פה. אבל במקום לראות בזה קללה או איום, גרמניה של היום רואה בהם בני אדם. כמה מוזר.

אני יושב עכשיו בחצר של בית ספר בברלין. יש פה יריד צבעוני עם דוכני עוגות ומשחקים והשכונה כולה מוזמנת: תלמידים בכל הצבעים עם הורים בכל התלבושות. זה מעצבן מישהו? זה לא מספיק גרמני? ומה זה בדיוק ״גרמני״? עד לא מזמן, מאה מטר מכאן ניצבה חומה עם צלפים, וגרמני שעבר מגרמניה ההיא לגרמניה הזו נורה למוות. השכונה היתה עלובה, העיר דיממה. והיום? מכל העולם באים הנה – ללמוד, לעבוד, לטייל. ברלין פורחת בגלל הפתיחות שלה, ראשי הערים השמאלנים שלה, והפוליטיקה החברתית-סביבתית שלה.

לא בטוח שזה יישאר כך. בכל אירופה עולים כוחות שמנצלים את הרתיעה הטבעית ממהגרים, ומבטיחים ״להשיב את המדינה לגדולתה״. זו פנטזיה אומללה על עבר מדומיין. מעולם לא היתה שום ״אירופה טהורה״. כל היבשת הזו היא היסטוריה של גלי הגירה, ואלימות נוראה היתה כאן הרבה לפני שהגיעו המהגרים המוסלמים. זה הרי סיפור פוליטי: ״הזרים״, ״האחרים״, הם תמיד שעיר לעזאזל בפוליטיקה של דיכוי. עכשיו השנאה הזו שוב אורבת מעבר לפינה, מחכה לנעוץ שיניים באירופה הליברלית, ולהחזיר אותה לחשיכה.

פורסם ב״הארץ״.

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *