העולם המופרע

חלקים בימין הישראלי מאמצים בהתלהבות מזילת-ריר את מה שמכונה בעולם ״תיאוריות הקשר״:  הקונספירציה הגדולה. פירסומי יאיר נתניהו דומים בתוכנם, לפעמים מועתקים, ממאגר השופכין העצום של קבוצות בימין הקיצוני, בעיקר בארה״ב. חלקן אנטישמיות וניאו-נאציות, וחלקן מאמינות שהעולם נשלט על-ידי חוצנים. אגב, אין סתירה: אנטישמים שם עשויים להסביר לך ברצינות תהומית – במו אזניי שמעתי – שהיהודים השולטים בעולם הם למעשה חייזרים: זוחלים בעור אדם. האיור של בנו של ראש הממשלה הוא מיחזור של אינספור חומרים דומים: היהודי השטני (ג׳ורג׳ סורוס במקרה הזה) שולט באיש הלטאה, השולט באילומינאטי/הבונים החופשיים (אגודות סתרים עתיקות), ואלה שולטים ב… השלם את החסר: אובמה/קלינטון/מני נפתלי. מגוחך? דפוק? בוודאי. אבל לחלוטין לא שולי ולא זניח, ועלול להיות מסוכן.

במערכת הבחירות בארה״ב, עמדתי מקרוב אחר התפוצה העצומה של תיאוריות הקונספירציה וההטייה האנטישמית שלהן. בשלב מסויים שום דבר כבר לא הפתיע אותי: פיגועי 11 בספטמבר היו ״עבודה מבפנים״ של גורמים נסתרים במימשל בשיתוף ישראל/המוסד/היהודים, אובמה הוא שד המדיף ריח גופרית, רעייתו מישל היא אשת לטאה, סופות הטורנדו נגרמו עקב ניסוי צבאי, ממשלת סתרים במרתפי האו״ם שולטת באינטרנט, ישראל יצרה את דאעש כדי להשתלט על העולם, מנהיגי ארה״ב משועבדים לחייזרים…

תיאוריות הקשר נרקמות סביב יריביו אדירי הכוח של ״האדם התמים״: האליטות, התקשורת, בעלי הממון, האינטלקטואלים, או במילה אחת, מושמצת משחר ההיסטוריה: היהודים – ״האחרים״ המוחלטים. הסיפורים על סורוס ואגודת מוצצי הדם השולטת בעולם הם גילגול פרימיטיבי של העלילות על יהודים החוטפים ילדים נוצרים טהורים כדי להשתמש בדמם להכנת מצות. הדימויים החזותיים נלקחים ישירות מהרפרטואר הנאצי של ״היהודי זיס״ ״והיהודי הנצחי״. ככל שהתיאוריה מטורפת יותר, ככל שהיא נעדרת ראיות, כך גדל מספר חסידיה. יש לכך קשר הדוק לתופעת הפייק ניוז. אין שום צורך בראיות, העיקר הוא התיוג הפוליטי: אם זה מתאים לצד שלנו, זה נכון. או בסגנון טראמפ: רק ידיעות חיוביות אודותיו הן נכונות, כל הנתונים הבעייתיים – פייק ניוז. מה שמזכיר את השיח האוטומטי גם בקרב חוגים ימניים מסויימים בישראל ביחס לנתניהו ולשמאל.

הדמוניזציה של מיעוטים ויריבים פוליטיים באמצעות תיאוריות קונספירציה, מוזנת באמריקה באופן קבוע על-ידי בעלי אינטרס פוליטי. טראמפ עצמו היה אחד המקדמים הבולטים של תיאוריית הקונספירציה שאובמה לא נולד בארה״ב, תעודת הלידה שלו מזוייפת, ולכן לא יכול לכהן כנשיא. הוא גם טען ששינוי האקלים בעולם הוא קונספירציה, ״מתיחה של הסינים״. עכשיו המתיחה הזו טופחת בפניו בעוצמות של 200 קמ״ש.

מדוע התיאוריות האלה משגשגות גם בישראל? הרי כאן הימין נמצא בשלטון שנים רבות, ונתניהו נבחר פעם אחר פעם? כי ככה יש את מי להאשים. לפי הקונספירטורים, הימין רק כאילו בשלטון. מי ״שבאמת״ שולט זה השמאל/התקשורת/הקולנוענים/האיחוד האירופי. הם אשמים בטרור, בעוני, בתאונות, בשחיתות. הם האויב האמיתי. כך אפשר לתרץ את המעשים האיומים ביותר – מה שמסביר את שלל תיאוריות הקונספירציה על רצח רבין.

גם בישראל זה מגיע מלמעלה, מההנהגה. כמו טראמפ, היא מסיתה ומפיצה עלילות: הערבים נוהרים באוטובוסים של השמאל, ״הקרן להשמדת ישראל״ מארגנת את ההפגנות, מתנגדי עיסקת הגז רוצים לפגוע בביטחון המדינה לטובת ״הגז הערבי״. אסופת הרפש הזו מעידה, יותר מכל, על חוסר יכולת של הימין והאליטות שלו להשתחרר מהסקטוריאליות ולקחת אחריות על החברה הישראלית. מה נשאר לו? טוקבקים, קונספירציות, ושטיקים של מירי רגב.

פורסם ב״הארץ״.

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *