הנאשם

למה אני כותב לכם כל שבוע? (משתדל לפחות) – כי הרשתות החברתיות והתקשורת והזירה הציבורית בכלל, גדושות בכל כך הרבה הבל וזבל, שחשוב לי כיו״ר מפלגה לדבר אליכם ישירות: בלי רעשי רקע ומתווכים, בלי ״מיסגור״, וגם בלי ״האיזון״ הבלתי-נסבל שממהרים להצמיד בכל פעם שמישהו פה משמיע דיעה שמאלית. אז הנה כמה נקודות שחשוב להבין, ואשר מוצגות בצורה מטעה ומכשילה, בדרך כלל בכוונת מכוון.

ממשלת ״מיעוט״ – אין שום מונח כזה בחוק. כאשר בעל המנדט מצליח להקים ממשלה, הוא צריך להציג אותה בפני הכנסת, ברוב רגיל. לאחר מכן, הממשלה פועלת ומתפקדת כמו כל ממשלה אחרת.

״תלויה בערבים״ – גזענות לשמה. מה גם שבמצב הנוכחי, הרשימה המשותפת אינה רוצה להצטרף לממשלה (חבל), אך מעוניינת לתמוך מבחוץ בממשלת מרכז-שמאל. תמיכה כזו היא מבורכת. ואגב, הממשלה לא תהיה ״תלויה״ בשום מפלגה באופן מיוחד, משום שקשה להפיל אותה.

״אפשר להפיל את הממשלה בכל הצבעת אי-אמון״ – טעות גדולה ויסודית. רק פעם אחת בתולדות המדינה הופלה ממשלה בהצבעת אי-אמון. זו היתה ממשלתו של יצחק שמיר שנפלה "בתרגיל המסריח”. מאז גם השתנה מאוד החוק – מה שהופך אי-אמון לכמעט בלתי אפשרי. החוק הנוכחי מחייב לא רק רוב מוחלט של 61 חברי כנסת לפחות, אלא גם – וזה העניין העיקרי – הצגת ממשלה חלופית מוסכמת, כולל חלוקת התפקידים בתוך הממשלה הזו. כך שאם הרשימה המשותפת או המחנה הדמוקרטי או כל סיעה אחרת, יגישו הצעת אי-אמון בממשלת גנץ, יהיה עליהם גם להציג, באותו זמן, ממשלה מוסכמת על רוב חברי הכנסת. האם הרשימה המשותפת תוכל להגיע להסכמה כזו עם הבית היהודי או עם הליכוד? אני משאיר לכם לענות על השאלה… לכן כל הדיבורים האלה (״הערבים יפילו את הממשלה״) הם ספין של גזענות וגניבת דעת.

״אחדות״ – מילה יפה שמכסה על מהות כעורה. אין שום ״אחדות״ בממשלה של כחול-לבן והליכוד. יש שם הכל חוץ מאחדות: עימות וריב, סינדול וקיפאון, ומשבר מתמיד. דווקא ממשלה ״צרה״, שהגרעין שלה הוא מפלגות המרכז והשמאל, היא ממשלה הרבה יותר יעילה ויציבה, כי יש זהות אינטרסים בין מרכיביה. בכל מקרה, רעיון העיוועים שטיפחו בכחול-לבן לאורך כל הקמפיין ובמשך כל המגעים מאז הבחירות, של אחדות עם הנאשם, התנפץ עכשיו באופן מוחלט. אין ולא יכולה להיות שום אחדות עם מי שעומד להישפט על עבירות פליליות חמורות.

אז מה עכשיו? עכשיו נותרו שלושה שבועות שבהם יכול כל חבר כנסת לאסוף 61 חתימות מעמיתיו, והנשיא יהיה חייב להטיל עליו את המנדט להרכבת ממשלה. גם כעת, במיוחד כעת, ניתן להקים ממשלה. למעשה, לאחר ההחלטה על כתבי האישום חובה עלינו, חברי הכנסת, לעשות מאמץ עליון להקמת ממשלה. אם לא נעשה זאת, הנאשם ימשיך בכהונתו למשך זמן רב. בגסיסתו הפוליטית הוא ישרוף כל חלקה טובה של יושר וממלכתיות. מי שידבוק בנאמנות עיוורת אליו, ייזכר כמי שנתן יד להשחתה החמורה ביותר של הדמוקרטיה הישראלית ולפגיעה ישירה במדינה.

בחירות שלישיות – אם לא יימצאו בעלי המצפון בימין שיתעלו מעל הפוליטיקה הקטנה, נלך לבחירות. בעקבות הרפתקת ״האחדות״, כל שוחרי השינוי חייבים להבין שכדי לעשות שינוי צריך להיות אלטרנטיבה, לא להידבק לצד השני. יש רק דרך אחת שזה יקרה: לחזק את המפלגות האידיאולוגיות. אם תתפזר הכנסת, אנחנו נלך לבחירות בגאווה ובראש מורם מתוך הכרה שאנחנו נלחמים על ערכינו, עשינו הכל כדי להביא להקמת ממשלה שפויה, ונעשה הכל כדי שזה יקרה. ככל שנהיה חזקים יותר – הסיכוי לכך יגדל.

ובינתיים – יוצאים לשטח. כבר מחר (שבת) נקיים פעילות באוטובוסי השבת שמתחילים לנסוע בשעה טובה בגוש דן – הישג ענק ולמרצ יש חלק נכבד בו – ובערב נפגין בירושלים ובתל-אביב להתפטרות מיידית של הנאשם. בהמשך החודש נקבעו פעילויות רבות נוספות, בסניפים בכל הארץ – תוכלו למצוא את זה בלוח המצורף כאן וכמובן בדפי הפייסבוק.

וכשתראו אותי שם, בואו להגיד שלום.

 

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *