בניין לבבות

מהפך 2020! שרים הפעילים הצעירים שלנו – של העבודה ומרצ. מאז האיחוד הם כבר חורשים את השטח, וכשאתה מסתכל עליהם, איך הם עובדים יחד, אתה מבין כמה החיבור הזה ברור, מתבקש, כמעט טבעי.

זו לא קומבינה של רשימות, כמו שעשו בימין הקיצוני. זה מהלך משנה מציאות. אנחנו שתי מפלגות שורשיות, אמיתיות. מפלגות שיש להן רבבות חברים, אלפי פעילים, מוסדות, תאי סטודנטים, תנועות נוער, חברי מועצות ערים וראשי ערים, והכי חשוב: שטח בוער ואנרגטי. הפעילים שלנו מכירים אלה את אלה וכבר שנים מחכים לרגע שבו יפעלו יחד, והנה זה קורה.

זה לא סוד שזו הייתה מטרתי מהיום שנבחרתי ליו"ר מרצ. למעשה, אחת הסיבות שחזרתי לפוליטיקה היתה כדי לחבר את השמאל. הצלחנו בכך באופן חלקי בבחירות בספטמבר, וכעת השלמנו את המלאכה ואני מאוד (מאוד!) שמח. זה רגע היסטורי בפוליטיקה הישראלית, רגע היסטורי לשמאל.

אנחנו באים לבחירות האלה עם מצפון חברתי ומצפן מדיני – תזכרו את המשפט הזה. לכן, האיחוד שלנו הוא בשורה מצוינת לכל מי שדוגל בשלום, צדק חברתי, זכויות אדם ואזרח. האיחוד הוא חדשות טובות עבור מי שרוצה לראות כאן ממשלה אחרת, ממשלה שמקדמת תהליך מדיני, כלכלה הוגנת ושיוויון זכויות. ממשלה שרואה בני אדם – את כל בני האדם – ללא הבדל דת, לאום, גזע, ונטייה מינית.

ומה עם ביבי? לא תמצאו בזירה הפוליטית מתנגדים חריפים יותר לביבי, מאתנו. נקעה נפשנו מהאיש הזה, ולעולם לא נשב אתו. אבל בניגוד לכחול-לבן שהפכו את זה למנטרה (היחידה) – ״רק לא ביבי״ – ואין להם שום בעיה לשבת עם הליכוד והימין הקיצוני, אותנו מעניינת גם המדיניות. כי ביבי יילך, והוא יילך. ומה אז? הנה שאלה עבורכם: מה התכנית המדינית של כחול-לבן? מה העמדות החברתיות-כלכליות שלה? מישהו יודע? הרי אפילו עכשיו, וזה בלתי נתפס, הם עדיין מדברים על ממשלת ״אחדות״… יועז הנדל וצבי האזור אפילו מאגפים את נתניהו מימין. נתניהו רק מבטיח סיפוח, אומר גם בוגי יעלון, אנחנו נעשה את זה. סיפוח?! ככל שאנחנו, העבודה-גשר-מרצ, נהיה חזקים יותר, כך ניאלץ את גנץ ללכת אתנו, ולא עם הימין הלאומני, הגזעני, ההומופובי.

המהלך שלנו הוא התשובה הפוליטית והאידיאולוגית לדברי הבלע של רפי פרץ, ליוזמות הסיפוח של נפתלי בנט, לניסיונות של נתניהו לחמוק מאימת הדין ולהרוס על הדרך את המערכת המשפטית כולה. זו התשובה הישראלית השפויה, החדה, הברורה והלא מגמגמת. לא ליד, לא בערך ולא אולי. זו האמת שלנו.

אנחנו מציגים לציבור פתק אחד, פתק אחד שהוא עולם ומלואו. בפתק שלנו יש יד מושטת לשלום עם שכנינו הפלסטינים, על בסיס פתרון שתי המדינות. בפתק שלנו יש פתרון לתושבי עוטף עזה. בפתק שלנו תמצאו מחויבות לעצירת הסיפוח, הפסקת טרור תג המחיר והגברת הביטחון.

בפתק שלנו יש מאבק למען חברה צודקת, למען כלכלה שפועלת עבור האזרח ולא קפיטליזם חזירי שמשרת את בעלי ההון. בפתק שלנו תמצאו מחויבות להגן על העבודה המאורגנת, על הקשישים והנכים, בפתק שלנו נמצא הפתרון למערכת הבריאות.

הפתק שלנו הוא בעד זכויות אדם ואזרח, שיוויון מלא לאזרחים הערבים, עמידה ברורה יחד עם קהילת הלהט״ב. בפתק שלנו יש חופש, נישואים אזרחיים, תחבורה ציבורית יעילה וטובה, גם בשבת.

מה לא תמצאו בפתק שלנו? לא תמצאו בו גזענות, אפליה, כפייה דתית. לא תמצאו בו רבנים חשוכים שיוצאים נגד הישראלים דוברי הרוסית. לא תמצאו בו רבנים אחרים שמחליטים מי נורמלי ומי לא. בפתק שלנו לא מפרידים נשים ולא מפלים בנישואים. בפתק שלנו אין הבנה ולגיטימציה לעמדות חשוכות וגזעניות.

מרצ מביאה למסגרת המשותפת גוון ייחודי. אנחנו מפלגה ותיקה עם ציבור בוחרים נאמן ואידיאולוגי שלא מתפתה לאופנות וטרנדים. לציבור היקר הזה, לכם, יהיה ייצוג גדול יותר, לא רק בכנסת, אלא גם בתקווה סביב שולחן הממשלה. יש כאן פוטנציאל ממשי עבור מרצ לחזור להגה השלטון ולהשפיע מתוך הקואליציה, מתוך הממשלה.

כמו בכל מהלך של איחוד וריצה משותפת כל הצדדים נדרשים לשלם מחירים, גם אני. ברגע האמת, בחרתי לנהוג באחריות לאומית על פני אגו ואינטרס אישי. בחרתי בטובתה של המדינה, של הגוש, של מרצ, גם על פני המיקום שלי כמספר אחד במפלגה נפרדת. מול עתיד האומה וילדיה צריך גם קצת פרופורציות בחיים.

כשאני מסתכל על הרשימה, אני רואה שורה של נשות ואישי ציבור מסורים, לוחמות ולוחמים אמיצים עם ידע ומומחיות בקשת של נושאים. נכון, לא כולם מיוצגים במקומות הראשונים ויש גם אכזבות אישיות. הדרך היחידה לפתור זאת היא להשיג עוד מנדטים ולדאוג שכל האנשים המצוינים שלנו יגיעו לכנסת. עכשיו זה תלוי בכולנו.

החל מהיום, המפה הפוליטית ברורה והבחירה קלה מאי פעם.
מי שרוצה להצביע ימין – יכול להצביע לליכוד או לכחול-לבן.
מי שרוצה להצביע מרכז-שמאל – יש לו פתק אחד: א-מ-ת. העבודה-מרצ-גשר.

ולכבוד חברינו החדשים-ישנים מהעבודה, אסיים עם ברל כצנלסון: ״בנייננו אינו בניין אבנים, אלא בניין לבבות״. בואו נעשה את זה. נרים את הראש, ניגע באנשים, ניתן את כל האנרגיה בחודש הקרוב, וננצח!

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *