80 שנה לגהה

אני מתרגש להיות פה איתכם ולציין 80 שנים לפעילותו של בית החולים גהה, בית החולים הפסיכיאטרי הישראלי הראשון. אמנם אתם בית חולים ותיק – אבל מהיכרותי איתכם, אתם בית חולים שאפתני ומתחדש ששואף למצויינות ולא מהסס להיות פורץ דרך וחדשני.

אחד מהביקורים הראשונים שלי כשר היה פה בבית החולים, ואחד הדברים שאני ממש זוכר, מעבר למחלקות, למטופלים ולצוות, זה קמפיין שעשיתם פה, וחילקתם לנו קופסא קטנה כזאת, קופסת תרופות, נגד הסטיגמה.

זה לא הקמפיין הראשון שבית החולים יזם והיה שותף בו, אבל אני חושב שזיהיתם נכון שאחד מהמכשולים המשמעותיים שמערכת הבריאות צריכה להתמודד איתם היא הסטיגמה. הסטיגמה מבודדת אותנו אחד מהשני, גורמת לנו להתבייש, להסתגר, להסתיר ולהדחיק, והיא מונעת מאיתנו להישיר מבט, להקשיב, לתמוך ולטפל.

לאחרונה משרד הבריאות יזם גם כן קמפיין שנועד להתמודד עם הסטיגמה ההרסנית כלפי מתמודדים עם בעיות בתחום בריאות הנפש. "לא מתביישים, אל תתביישו בשבילנו." קמפיין ששם בקדמת הבמה קבוצה של מתמודדים אמיצים, מוכשרים ורהוטים, שמספרים על עצמם, על ההתמודדות שלהם, הקשיים, וגם מראים את היכולת שלהם לעבוד, לאהוב, להתחתן, לקיים חיים מלאים, עצמאיים ומשמעותיים, עם המחלה עמה הם מתמודדים.

בעצם, כשחושבים על זה אז הרעיון בקמפיין הזה הוא גם מה שעומד מאחורי שמו של בית החולים הזה. גהה. המילה הזו פירושה רפואה, מרפא, הסרת מחלות. כמו שאומר הפסוק מספר משליי: "לֵב שָׂמֵחַ יֵיטִב גֵּהָה, וְרוּחַ נְכֵאָה תְּיַבֶּשׁ גָּרֶם". חיים טובים, בעזרת טיפול ושיקום, מקדמים מרפא.

אז אתמול הקמפיין הזה, לשמחתי הרבה, זכה ב"קקטוס הזהב" ונבחר על ידי הצופים במקום ה-2 בדירוג. זו גאווה גדולה לראות את הקמפיין שלנו בגיא פינס. לצד קמפיינים מסחריים עם טאלנטים במאות אלפי שקלים, מופיעים מתמודדים, אנשים רגילים, אמיתיים, שאחד מאתגרי החיים שלהם היא מחלה פסיכיאטרית ומדברים בגובה העיניים ובגילוי לב על ההתמודדות שלהם. זה כבוד גדול למערכת הבריאות.

בכלל בשנה האחרונה נושא בריאות הנפש נמצא בקדמת הבמה, ללא בושה, ללא הסתרה ואני עושה כל שביכולתי שהוא ימצא שם כדי להישאר. במקרה אתמול נעלתי את כנס ארגון הבריאות העולמי שהתקיים פה בתל אביב, בכל שיחה ופגישה היה ברור שבעולם כולו תחום בריאות הנפש מתמודד עם צרכים רבים, ונמצא בעליה אסטרונומית במיוחד על רקע מגיפת הקורונה.

אני מודה לכולכם על העשייה החשובה שלכם, ועל השותפות. לבית החולים הזה עבר מפואר ותפקיד משמעותי גם בהתוויית העתיד. אני בטוח שתמשיכו לעמוד בחוד החנית של העשייה בתחום בריאות הנפש גם ב-80 השנים הבאות.