50 שנה לפלימן – הגריאטריה צריכה לעבור לחזית מערכת הבריאות

עם מנכ״ל משרד הבריאות פרופ׳ נחמן אש, ומנהלת פלימן ד״ר אינה שוגייב, בארוע שנת ה-50 למרכז הרפואי באיצטדיון סמי עופר בחיפה

אני שמח להיות איתכם פה בחגיגות 50 שנות הפעילות של ביה״ח פלימן שבחיפה.
המוסד החשוב הזה, שקם ע״י ראש עיריית חיפה לשעבר משה פלימן ז״ל, מאפשר כבר 5 עשורים לאוכלוסייה בגיל הזיקנה מהעיר, מאזור הצפון, ומהארץ כולה, להשתקם ולקבל בחזרה את העצמאות התפקודית שלהם. ביה״ח הוקם בשנות ה-70 כחלק מתפיסה שזקנים וזקנות שזקוקים לטיפול או שיקום, לא יצטרכו לעבור למוסד מרוחק ומבודד, ויוכלו לעשות זאת בקהילה בלב השכונה בעיר.

רק לפני כמה חודשים יצא לי לסייר במוסד החשוב והמשמעותי שלכם, לראות את ההתקדמות הטכנולוגית והמקצועית, ולהיווכח בעבודה הקשה של מעל ל-300 עובדים ועובדות מסורים ומקצועיים שנותנים את כל כולם כדי להחזיר לאדם שעבר תאונה או נפל במדרגות את התפקוד ואת העצמאות.
לטפל בהורים שלנו והסבים והסבתות שלנו זו לא עבודה קלה או פשוטה, ואתם עושים זאת במסירות עצומה ונתינה ענקית, לפעמים ללא תגמול ראוי ובתנאים לחוצים וקשים.

איכות החיים הגבוהה יחסית במדינת ישראל גורמת לתוחלת חיים גבוהה יותר, והאוכלוסייה שמזדקנת צריכה לקבל מענים ושירותים מתאימים. הביקוש לשירותי הרפואה בגיל השלישי עולה והלחץ על בתי החולים הגריאטריים גובר.
אך לצערי, הגריאטריה והשיקום הם שני תחומי בריאות קצת מחוץ לעין הציבורית.
גם כי רבים מאיתנו מעדיפים להדחקות, רובנו לא רוצים לחשוב על ההתמודדות עם מקרים של הזדקנות, פציעה קשה, או אובדן עצמאות ותפקוד. וגם במערכת הבריאות שלנו, הם שני תחומים שנשארו קצת בצד, הוזנחו במשך שנים, לא תוקצבו כראוי, לא בהתאם לצרכי האוכלוסייה כיום ובוודאי שלא בהיערכות לעתיד, לגידול האוכלוסיה והזדקנותה.

בחודשים האחרונים ניסינו להזיז קצת את כובד המשקל לנושאים הללו. הורדנו את מחיר ההשתתפות העצמית למטופלים ומשפחותיהם באשפוז סיעודי מורכב בכ-40%, עיגנו במשרד הבריאות מנגנון עדכון דמוגרפי קבוע לסל התרופות, כך שיעדכן את תקציב הסל בהתאם לגידול באוכלוסייה והזדקנותה, והרחבנו את הזכאות בסל שירותי הבריאות לטיפולי שיניים משמרים ומשקמים מגיל 72. אבל יש עוד המון מה לעשות כדי להתמודד עם הפערים האמיתיים בתחום.
הצורך להגדלה ושיפור התשתיות והשירותים שניתנים לאוכלוסיה הזקנה בישראל הוא עצום והוא כל הזמן גדל מיום ליום.

השנה מיקדנו במשרד את תחום בריאות הנפש לאור הפיגור האדיר וההזנחה הגדולה לאורך השנים. אך הצורך לשפר את תחום הגריאטרי עומד בעיתו, ולצערי לא הספקנו לקדם את התחום כפי שתכננתי לעשות בתקציב של 2023.
אמליץ לשר שיבוא לעשות תוכנית מקיפה גם לגריאטריה, כי אסור שהיא תישאר מאחור. חייבים להכין את המערכת, לקדם פתרונות של טיפולי בית והזדקנות מיטבית בקהילה, מניעת בדידות והתדרדרות, ולבצר את איתנותם ומעמדם של המרכזים הגריאטריים החשובים למתן מענה אקוטי וייחודי לזקוקים לכך.

בית החולים פלימן הוא מהמובילים בתחום בארץ וכל תוכנית עתידית צריכה לכלול את בית החולים החשוב הזה בחיפה.
אני רוצה להודות לכולכם – הצוות הרפואי, ההנהלה, המתנדבים, האחים והאחיות, עובדי ועובדות המשק, על 50 שנים של נתינה, מסירות ועשייה. ומאחל לכולכם עוד 50 שנים של צמיחה, של הישגים, של פעילות ושל עשייה ברוכה ומשגשגת.