ישראל מחכה לשר החינוך הבא

שינוי חברתי לא יכול לבוא ללא שינוי פוליטי.
שינוי פוליטי לא יגיע בלי מהפך בדרכה של הממשלה החדשה שתקום פה אחרי הבחירות.
אנחנו מבינים את זה היטב ולכן נדרוש את המשרדים החברתיים לידיים הבטוחות של העבודה-גשר-מרצ בממשלה הבאה.

אין דבר חשוב יותר לכל הורה מאשר לדעת שהילדים שלו יזכו לחינוך הטוב, האיכותי והערכי ביותר שהמדינה יכולה להעניק.
כולנו רוצים להיות בטוחים שאנחנו שולחים את הילדים שלנו למערכת חינוך מודרנית ומקצועית שיודעת להכין את הילדים שלנו לעולם בחוץ, ולתת להם כלים ויידע כדי שתהיה להם הזדמנות שווה להצליח בחיים.
מערכת חינוך בריאה היא מערכת חינוך שוויונית, שמסייעת לסגור פערים ולהבטיח שלכל ילד תהיה הזדמנות שווה, יהודים וערבים, פריפריה ומרכז, לשם אנחנו חייבים לשאוף.

הקניית יידע ומקצוענות לא מספיקים, בלי חינוך לערכים אין משמעות אמיתית לחינוך.
בית הספר הוא המקום שבו ילדים הופכים לאזרחים, אלו הן השנים המעצבות של הנפש, שנים קריטיות שבהן מתעצבת השקפת עולם.

חינוך ילדינו הוא המשימה החשובה ביותר על שולחן הממשלה הבאה. חשובה כל כך שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שמי שיופקד על מערכת החינוך יהיה רפי פרץ – שר חינוך שיוצא נגד משפחות גאות, ערבים, וכל מי ששונה ממנו. מי דמיין שיבוא יום ובו אדם שמעביר טיפולי המרה יופקד על המשימה הכי רגישה בממשלה: חינוך ילדינו.

לצערי הרב רפי פרץ, ובנט לפניו, הפכו את משרד החינוך למשרד של מגזר אחד. החינוך של ילדי ישראל הופקד בידי שרים מיסיונרים ששמו להם למטרה להשפיע על הדור הצעיר ולהפוך אותו קיצוני יותר, ימני יותר ודמוקרטי פחות. משרד החינוך נלקח בן ערובה בידי הימין הקיצוני.

אנחנו אומרים די!
ישראל מחכה לשר החינוך הבא. הגיע הזמן להחזיר את משרד החינוך לידיים ממלכתיות ואחראיות.
אנחנו מתחייבים היום שהעבודה-גשר-מרצ תבקש את תיק החינוך והתרבות בממשלה הבאה.

להחליף את ביבי זאת משימה אחת, אבל להוציא את רפי פרץ ממשרד החינוך ואת מירי רגב ממשרד התרבות זאת משימה חשובה לא פחות, ורק אנחנו, העבודה-גשר-מרצ יכולים לעשות זאת. רק אנחנו נוכל לתת כיוון חדש לממשלה החדשה.

כולנו רוצים לדעת שהבת או הבן נכנסים למערכת חינוך פלורליסטית, פתוחה ומתקדמת. כולנו רוצים לנשום לרווחה בידיעה שאנחנו לא צריכים לבדוק את ספרי הלימוד של ילדינו בחרדות אינסופיות.
אנחנו נחזיר את המושג ממלכתיות למערכת החינוך, נוציא את הכפייה וההדתה מבתי הספר, נדאג שכל הורה יידע שהוא שולח את ילדיו למערכת חינוך מקצועית, יעילה, שוויונית וערכית, מערכת חינוך מודרנית ששואפת למצוינות אך לא משאירה אף תלמיד מאחור. מערכת חינוך שמקנה ערכים של סובלנות, קבלה ושיוויון.

יכולה להיות לנו מערכת החינוך הטובה בעולם, מערכת חינוך שמחנכת לערכי מגילת העצמאות, שמכבדת כל אדם, כל אמונה, כל מגדר וכל העדפה מינית. מערכת חינוך שמקדמת לימודי דמוקרטיה, מערכת חינוך שמאתגרת את התלמיד לחשוב ולהתמודד עם דילמות מוסריות וערכיות. מערכת חינוך שמקדשת את רוח האדם, הכישרון והסקרנות.

מערכת חינוך שבה לומדים שדמוקרטיה היא לא רק שלטון הרוב אלא גם זכויות המיעוט, שיהודי ערכי יכול להיות גם דתי וגם חילוני, ושגם מי שאיננו יהודי הוא חלק מהחברה הישראלית, מהפסיפס הישראלי, ושבמדינה דמוקרטית כולם שווים. מערכת חינוך שלא משאירה את התלמידים הערבים מאחור ומשקיעה בהם לא פחות מבכל תלמיד אחר.

אנחנו נבטיח שהילדים שלכם יהיו בידיים טובות ושכל הורה יכול לשלוח את ילדיו בלב שקט לבית הספר. נחזיר את אמון ההורים במערכת החינוך ולא פחות חשוב מכך, נחזיר את אמון המורים והמנהלים במערכת כולה ונגרום להם להרגיש חופשיים ומשפיעים, בלי משטרת מחשבות.

גם הילדים שלנו יודעים שהמורים והמורות שלנו לא מרוויחים מספיק. גם הם יודעים שאפשר אחרת. הוראה היא מהמקצועות החשובים ביותר בחברה ואי אפשר לשאת את המציאות בה מזלזלים ככה בתפקיד המורה, בה מורה צעיר מרוויח 4500 ₪ בחודש ולא יכול להתפרנס.

נמשיך את דרכם של שלומית אלוני, יוסי שריד, אמנון רובינשטיין ויולי תמיר וניצור מערכת חינוך ממלכתית, פלורליסטית ואיכותית, שמצמצת פערים ונותנת הזדמנות שווה.

גם בתחום התרבות יש תיקון גדול לעשות ולכן אנחנו נחזיר עטרה ליושנה ונחבר יחד את משרדי החינוך והתרבות.
כל מה שמירי רגב הרסה – אנחנו נשקם. נפסיק את משטרת המחשבות בתרבות ונדאג שיוצרים יפסיקו לפחד ויחזרו ליצור ולהתבטא. ניתן מחדש מקום לרב-תרבותיות, לתרבות הישראלית שיש בה עושר מופלא של יצירה.

כשר החינוך והתרבות הבא של מדינת ישראל, אני מתחייב:
נקים את מועצת החינוך הממלכתי בישראל, בדיוק כמו בחינוך הממלכתי דתי.
נפעל לחיזוק לימודי האזרחות, במתכונת של לימודי אנגלית ומתמטיקה.
נשדרג את איכות מערך החינוך וניישם שיטות לימוד חדשניות מהעולם.
נעלה את שכר המורים הצעירים לרמת השכר הממוצע במשק.
נחזק את מערכת החינוך הערבי בישראל ונפעל לצמצום פערים בין פריפריה למרכז.
נקדם חינוך חינם מגיל לידה ונבטל כליל את תשלומי ההורים.
נחבר מחדש את החינוך והתרבות למשרד ממשלתי אחד ונחזיר את החופש ליוצרים ולאמנים.
נפסיק את הצנזורה והסנקציות על יצירות ביקורתיות, ונעודד חופש אומנתי ומחשבתי.

אני רוצה להגיד משהו גם לחברתי אורלי לוי-אבקסיס שעומדת כאן לצידי – אין לי ספק שתהי שרת בריאות מצוינת ושתיקחי את מערכת הבריאות לדרך חדשה. על שנינו מוטלת המשימה להבריא מערכות חולות. מערכות שסובלות שנים מהזנחה והפרטה אבל הפוטנציאל בהן עצום והן צריכות להיות עמוד השדרה של החברה הישראלית.
וידידי עמיר פרץ, דבר אחד בטוח – לכל תפקיד בכיר שתגיע אליו בממשלה הבאה, אתה תגיע משנים של עשיה ונסיון. לכל תפקיד שתגיע אליו אתה תביא איתך מטען חברתי אותו אתה נושא בר שנים ומביא אותו לכל תפקיד שאתה מבצע.
ולא פחות חשוב מכך, לשולחן המשא ומתן המדיני לשלום – גם אליו תגיע משדרות, עם הרגישות לחיים שעומדת מול עיניך בכל עת. לב חברתי ומצפן מדיני, זאת הבשורה שלנו לממשלה הבאה.

אז רפי פרץ, מירי רגב,
הרסתם מספיק.
אנחנו כאן כדי לתקן, להחזיר את האמון והערכים למערכת החינוך והתרבות, לגרום להורים, לתלמידים ולמורים לחזור ולהאמין בחינוך לערכים, לדמוקרטיה, לאזרחות, לשיוויון.
להחזיר את החופש לתרבות, לבטל את הצנזורה וחוקי הנאמנות.
בבחירות הקרובות, לא מספיק מהפך – ישראל צריכה מהפכה.
בבחירות הקרובות לא מספיק להוציא את ביבי מבלפור, צריך להוציא את רפי פרץ מהחינוך, את מירי רגב מהתרבות ואת ליצמן מהבריאות..
רק העבודה-גשר-מרצ חזקה ובממשלה תעשה זאת
זאת האמת.

(מסיבת עיתונאים – 9.2.2020ֿ)

 

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *