סגר פוליטי

לא חשבנו שנגיע למצב בארץ שיעבור כאן חוק מפורש שמונע הפגנות, נכון? מה זה פה – ארגנטינה בתקופת החונטה, סין, איראן? אנחנו מדינה דמוקרטית. אז זהו, שכבר לא ממש. תמיד היינו במצב כלאיים – דמוקרטיה בתוך הקו הירוק, כיבוש צבאי בשטחים. עכשיו גם בתוך הקו הירוק, בישראל הריבונית, שורר מצב שהוא כבר יותר בלתי-דמוקרטי מאשר דמוקרטי.

אני חבר בוועדת החוקה בכנסת שקיבלה אליה את כל תקנות הסגר והקורונה, אחרי שביבי סירס את ועדת הקורונה בגלל העצמאות שגילתה יו״ר הוועדה שאשא-ביטון. שלשום נאבקנו עד הלילה כדי לשנות את התקנות הדרקוניות שהביאה הממשלה. אבל בסוף, על חודו של קול אחד (כל ״הגיבורים״ מהקואליציה שהיו אתנו, השתפנו ברגע הרגע האחרון והצביעו לפי ההוראות מלמעלה) – 300 אלף איש נזרקו לחל״ת ואבטלה, נאסרה פעילות של עסקים קטנים, נאסרו טיסות, נאסרה רפואה משלימה, ועוד המון איסורים שרירותיים בלי קשר לקורונה. וכל האיסורים האלה התקבלו ללא כל נימוק אפידמיולוגי, רק כדי שהממשלה תוכל לאסור על הפגנות. ככה לא מטפלים במגיפה. ככה הורסים דמוקרטיה וחיים של אנשים.

שני עניינים חמורים ביותר גורמים להפקרות השלטונית ביחס לקורונה – האובססיה של ביבי לחסל את המחאה נגדו, וההתנהגות הפושעת של ההנהגה החרדית. לסגור את כל המשק, גם עבודה ועסקים שברור שניתן לקיים אותם בלי חשש בריאותי, רק כדי לחסל את ההפגנות – זה פשע. לעצום עין לנוכח הפרות המוניות ומכוונות בחברה החרדית של הוראות הבריאות, כש-40 אחוז מהמאומתים הם חרדים, רק בגלל שיקולים פוליטיים – זה פשע. מי שעושה את זה הוא שונא החרדים האמיתי.

מתברר שגם בשלושת הימים האחרונים המשטרה לא אוכפת במגזר החרדי. איזו הפתעה. אתם מבינים – אף אחד לא קיבל דוחות בשכונות החרדיות בירושלים ובכל הארץ על שמירת מרחק ועטיית מסכה. כששוטרים ניסו לפזר התקהלות בחצר ויז׳ניץ, נתניהו התקשר להתנצל בפני האדמו״ר. אבל את שומרי הדמוקרטיה במתחם בלפור קנסו. ואם כמה אנשים מעזים לצאת לצומת בעפולה, לשולי הכביש בבית ינאי, או לעמוד ברחוב נחלת בנימין בת״א ולצעוק ״די לשחיתות״ – המשטרה מגיעה מייד, ממש תוך דקות, ומפזרת אותם, לעתים בכוח.

אתמול, ערב החג, צייץ העיתונאי החרדי ישראל פריי: ״אלפים עושים את דרכם לבתי הכנסת החסידיים לתפילות חג המוניות שיתקיימו כרגיל. לשאלתכם, שוטר בודד לא נראה באופק. חג שמח מהאוטונומיה״.

זה הסיפור. סגר פוליטי. איפה שיש בעיה איומה של תחלואה, בחברה החרדית, לא מטפלים ועוצמים עין, כי ביבי מפחד מהמפלגות החרדיות (כאילו שטיפול במחלה זה נגד החרדים – איזו מחשבה מעוותת של ההנהגה החרדית). ואיפה שאין בעיה, למשל בהפעלת עסקים קטנים, מורידים גרזן ומחסלים. רק כדי שיהיה אפשר לחסל את המחאה נגד ביבי.

בשלב הזה כבר ברור לכולם שישראל נמצאת על סף התהום. כי כמו שאמר השר המתפטר אסף זמיר: אסון הקורונה הוא לא הדבר הראשון שמעניין את ראש ממשלת ישראל. ואם ככה, אז נתניהו לא יכול להמשיך. הוא אינו כשיר ואינו ראוי. הוא גם לא מתפקד.

הדג כל כך מסריח מהראש. בטקסים בבית הלבן לחתימת ההסכם עם האמירויות ובחריין, ראש הממשלה ואנשיו הסתובבו בלי מסיכה, כולל בארוחה רבת משתתפים. מתברר שזו היתה הנחיה מפורשת מטעם הבית הלבן וטראמפ ששונא מסיכות. כן, נשיא ארה״ב חושב שמסיכה זה מכוער ודבילי (ניסוח שלו) וגם חלק מאיזו קונספירציה נגדו. הוא לועג למי שחובש מסיכה בקרבתו, ועשה את זה גם ליריבו ג׳ו ביידן שמקפיד מאוד. ולכן באירועים שטראמפ מקיים, רוב האנשים לא חובשים מסיכה – מעיקרון, בכוונה. אתם מבינים את עומק הטימטום? לפני שבוע היה שם ארוע גדול להכרזה על שופטת שמרנית שטראמפ רוצה למנות לבית המשפט העליון. כל הצמרת הרפובליקאית הגיעה. איש לא חבש מסיכה. אז טראמפ עצמו ואשתו, וכל הצמרת הימנית, נדבקו בקורונה.

והעם בישראל רואה שהמשלחת הישראלית ששהתה במדגרת הקורונה הזו בבית הלבן, סידרה לעצמה קומבינת בידוד של ארבעה ימים בלבד, שגם אותה הפרו יועציו הקרובים של נתניהו. אחרי כל זה, עוד שואלים למה אין אמון בממשלה.

יש דרך לעצור את הטירוף הזה: יוזמת מרצ להקמת ממשלת חירום, כבר אחרי החג בשבוע הבא, בהצבעת אי-אמון להחלפת הממשלה. אם כל חברי הכנסת שרואים ומבינים מה קורה, יפעלו לפי ההגיון והמצפון – נוכל כולנו להקים באופן מיידי ממשלת חירום כדי לבלום את המגיפה ולטפל במשבר הכלכלי. אין צורך בבחירות מוטרפות באמצע הקורונה, יש צורך להחליף את נתניהו, ואת זה אפשר לעשות בדרך הדמוקרטית באמצעות הרוב בכנסת. זה הבסיס של המשטר הפרלמנטרי שלנו. וזו הדרך היחידה עכשיו לשנות כיוון.

האם הרוב הזה בכנסת יוכל להתגבר על הגזענות כלפי הערבים ולהתאחד? האם הרוב הזה יוכל לשים את האגו בצד, כדי להציל את המדינה?

 

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *