מזימות באפילה

תיאוריות קונספירציה הן רעל. הן מזהמות את הפוליטיקה וקורעות את החברה. ״הכל מזימה, אל תאמינו במה שמספרים לכם, הכל שקרים״. ככל שהתיאוריה עקומה יותר, ככל שהיא נעדרת ראיות, כך גדול מספר חסידיה. האובססיה הזו, כמו מאפיינים אחרים של הימין הקיצוני האמריקאי, הגיעה גם לכאן, והיא מזינה את השיח הגועש של הימין החדש: מי באמת עומד מאחורי החקירות נגד ראש הממשלה וטופל עליו עלילות? מיהם הגורמים החשאיים המכוונים ומממנים את השמאל? וכמובן, איך אפשר בלי: מי באמת רצח את רבין?

 

בעידן טראמפ ונתניהו עבר נגיף הקונספירציות מוטציה מרתקת. הוא כבר לא מקנן רק בחוגי שוליים וקבוצות סהרוריות ככלי מגייס למאבק ״בשיטה״ ובמימסד, אלא מקודם בהתלהבות על-ידי השלטון עצמו. נגד מי? נגד כל מי שמתנגד לו. קבוצות מיעוטים, יריבים פוליטיים וגם גורמים פנימיים במערכות השלטון שמסרבים לשתף פעולה עם גחמותיו. כדי להצליח בכך צריך הגורם המתסיס, במקרה שלנו השלטון עצמו, להצביע על אוייבים מסתוריים, מסוכנים, הפועלים במחשכים. לשם כך מגוייסת תיאוריית קונספירציה ותיקה: ״המדינה העמוקה״ (דיפ סטייט) – ישות אימתנית ועצומת השפעה, שחולשת על גורמי מימשל בכירים, במטרה לקדם אג׳נדות ואינטרסים ללא התחשבות בהנהגה הנבחרת.

 

חושבים שעומדת לפניכם משפטנית מחוננת, עובדת ציבור ללא רבב, שייצגה את המדינה ביותר מ-1,500 עתירות לבג״צ? אז עכשיו נחשוף את ״פרצופה האמיתי״ של דינה זילבר בפוסטר מכפיש, כדמות מסרט אימה. ״הפקידה״ המפחידה באותה כרזה, שהופצה ברשתות החברתיות, זוכה, כמובן, ״בתמיכת הקרן לישראל חדשה״. שזו אגב, קונספירציה בפני עצמה: הקרן החדשה לישראל מסתירה, כביכול, את שמה האמיתי המרמז על כוונותיה הזדוניות – ״הקרן לישראל חדשה״. מגוחך? כן, גם אני חשבתי שזה מגוחך ומטופש, עד ששמעתי את שרת המשפטים אומרת את זה. ואת הפוסטר המבהיל על זילבר שיתף לא אחר מאשר בנו של ראש הממשלה.

 

לתיאוריות קונספירציה יש ניחוח אנטישמי מובהק. משחר ההיסטוריה התמקדו הסיפורים האלה, או בהגדרתם המדוייקת יותר – עלילות דם, באותו שעיר לעזאזל: עם קטן, שקהילותיו פזורות ברחבי תבל, וראשיו, אלה עם האפים העקומים והאצבעות החמדניות, חורשים מזימות במחשכים. שורש העניין בכל הקונספירציות, עד עצם היום הזה, הוא האלמנט הנסתר. הם אינם כפי שאתם רואים אותם, מזהירים האגיטטורים בכל הדורות: הם מסוכנים, פועלים במחבוא, מכרסמים כמו עכברים את יסודות המוסר והחברה ההגונה. הם ״האחרים״ המוחלטים.

 

גם כיום, רוב תיאוריות הקונספירציה בארה״ב ובאירופה קשורות ביהודים – הם הגורמים רבי הכוח הזוממים באפילה. ארגון יהודי, היא״ס, “אוהב להכניס פולשים שהורגים את בני עמנו. אני לא יכול לשבת מהצד ולצפות בבני עמי נטבחים… אני נכנס פנימה”, כתב רוברט באוארס. נכנס לאן? לבית הכנסת בפיטסבורג, שם רצח 11 יהודים. באוארס הוא נאצי אמריקאי. הוא לא מהסס לכתוב ברשתות החברתיות ״שיהודים הם ילדי השטן״. אחרים, זהירים יותר, משתמשים בשמות קוד: גלובליסטים, ״בנקאים עולמיים״, ושאר כינויים. פעם הם היו אומרים ״הרוטשילדים״, היום ״הסורוסים״. לא מאמינים? הציצו באינטרנט – הכל כתוב בפרוטוקולים של זקני ציון.

 

עצוב שהזבל הזה מסתובב גם אצלנו. עצוב עוד יותר שמי שמפיץ אותו הם גם אנשים בעלי השכלה, בעמדות בכירות. כך הופכים מאבק פוליטי לגיטימי ״לנסיון הפיכה״, כך מדביקים לכל חקירה את התואר ״פוטש״. כך עושים דמוניזציה לציבור שלם. כן, יש בזה רווח פוליטי, ויש בזה גם סכנה גדולה. כאשר מימשל פועל על בסיס עלילות ודמיונות ומוצא אוייבים ובוגדים בכל פינה, מעשיו עלולים לגרום נזק קשה.

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *