ניצחון להורים

המאבק הצליח. בעקבות הצעת החוק שיזמתי: התחבורה הציבורית בדרך להיות נגישה ומזמינה הרבה יותר להורים לילדים. בהתאם להצעת החוק שהגשתי לשולחנה של הכנסת, הורים יוכלו לעלות עם עגלת ילדים לאוטובוסים מבלי שיחויבו בתשלום נוסף בגין העגלה.

לאחר שהגשתי את הצעת החוק, ולאחר שהצלחתי לגייס את תמיכת הממשלה בנושא, הגעתי להבנות עם שר התחבורה, וזה אכן חתם על צו המורה לפטור הורים מתשלום בגין עגלות הילדים באוטובוסים. המשמעות היא פשוטה : בעקבות הצעת החוק – הדרישה המקוממת מהורים לשלם בגין עגלת ילדים (בעוד שעגלות קניות בשוק, למשל, אינן מחייבות בתשלום נוסף) תיפסק.

חשוב להבין מדוע הצעת החוק הזו נחוצה. כיום הורים נדרשים לקפל את העגלה ולהחזיק את ילדיהם בידיים במהלך כל הנסיעה – ההצעה נועדה להגביר את נגישות התחבורה הציבורית ולהתאימה לצורכי ההורים, ולתת מענה למפגע בטיחותי חמור הנגרם כתוצאה מהחזקת הילדים בידיים במהלך נסיעת האוטובוס. זאת, בעוד שעגלות פתוחות מצוידות לרוב במעצור בטיחות המונע את טלטול התינוק וממזער את הסיכון לפגיעה בו במהלך הנסיעה.

דרישת התשלום על עגלת ילדים אינה קשובה לצרכים של הורים, שממילא נושאים בנטל רב, ומרחיקה אותם מהאוטובוסים. נסיעה קצרה במהלכה הורים נדרשים לקפל את העגלה ולפתוח אותה מחדש כעבור זמן קצר, הופכת למטרד, וחמור מכך אף מסוכנת לילדים. התאמת התחבורה הציבורית לצרכים של הורים לילדים הנה צעד חברתי וסביבתי משמעותי, שיקל על ההורים ויביא לצמצום השימוש בכלי רכב פרטיים.

לצד התמיכה הפרלמנטרית הרחבה לה זוכה הצעת החוק, אל המהלך לשינוי המציאות הזו הצטרפו גם ארגונים חברתיים שונים. לקראת הדיון בועדת שרים לענייני חקיקה אף נערכה בנושא הפגנה מול התחנה המרכזית בירושלים, אותה יזם ארגון צרכני תחבורה ציבורית "15 דקות".

בנוסף, אל המאבק לביטול התשלום הנוסף הצטרפו גם יוזמי מחאת העגלות, שצעדו ברחבי הארץ בקיץ 2011 ודרשו להקל על ההוצאות הכלכליות הכרוכות בגידול ילדים. נגה קלינגר וענת רוזיליו, מיוזמות המחאה, פנו לועדת שרים לענייני חקיקה בקריאה לקבל את הצעת החוק והסבירו לשרים את החשיבות הרבה שבתמיכה בהצעה. לדבריהן, "נסיעה עם תינוק רך בשנים גם כך נראית משימה כמעט בלתי אפשרית להורים רבים, ודרישת התשלום על עגלות חסרת היגיון ומעידה על חוסר התחשבות. במחאת העגלות הצבנו מספר דרישות שמטרתם שיפור חייהם ומצבם הכלכלי של הציבור הנדרש ביותר בישראל – המשפחות הצעירות. התשלום עבור עגלת ילדים נשמע אולי פעוט, אבל עבור מי שנסיעה ציבורית היא לחם חוקו היומית, זה יכול להיות שינוי קטן שיעשה שינוי גדול". לא נותר לי אלא להסכים.

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *