חוק העדפת טובין ממוחזרים במכרזים ממשלתיים

התיקון המוצע לחוק יאפשר לקבוע מסגרת חוקית, אשר תחייב את משרדי הממשלה ויחידות הסמך להעדיף במכרזים המפורסמים על ידם רכישת מוצרים ממוחזרים, כדוגמת מוצרי הדפסה מתכלים ממוחזרים הדומים באיכותם למוצרים מקוריים.

בעולם כולו מקובל למחזר את ראשי הדיו והטונרים למדפסות ופקסים וזאת ממספר טעמים. מן הבחינה הכלכלית, שימוש במוצרי הדפסה מתכלים וממוחזרים מאפשר חסכון גדול בעלויות המגיע לכ- 40% – 30% ביחס לעלות מוצר מקורי. משרדי הממשלה ויחידות הסמך צורכות מוצרי הדפסה בהיקף של כ- 60 מליון ש"ח בשנה. מעבר לשימוש במוצרי הדפסה ממוחזרים יוביל לחסכון כספי בתקציב הממשלה המוערך בכ-24 מליון ש"ח לשנה. כמו כן, יש לציין כי  המרכיב העיקרי של ראשי הדיו והטונרים, הפלסטיק, מתכלה רק לאחר כ- 100 שנה. במידה ולא ימוחזרו, יוטמנו מוצרי ההדפסה במטמנות הפסולת מבלי להתפרק ויזהמו את הסביבה.

מבחינת שיקולים ערכיים וסביבתיים, בשנים האחרונות גוברת המודעות לחשיבות המיחזור למניעת הצטברות זבל וחומרים מזהמים שונים הפוגעים באיכות הסביבה. ראוי לציין, כי התיקון המוצע עולה בקנה אחד עם החלטת הממשלה בעניין מיחזור והפחתת פסולת במשרדי הממשלה וגופי הסמך, לפיה נאספים מוצרי ההדפסה המשומשים, והם נמכרים ליצרנים העוסקים במיחזורם והשבתם לצריכה. התיקון המוצע יסייע לקידום המיחזור והשמירה על איכות הסביבה מהיבט הרכישה, והוא משתלב במדיניות הממשלה לקידום פיתוח בר קיימא.

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *