הגנת הספרות והסופרים

הצעת חוק זו מבוססת על העקרונות כי הספרות, המקורית והמתורגמת, החדשה ושנכתבה לאורך הדורות, היא מרכיב מרכזי בתרבות ובזהות הישראליות, וכי יש לטפחה, לעודד את התפתחותה, ולהבטיח את נגישותה לכל תושב, תוך שמירה על ערכים ספרותיים ותרבותיים פלורליסטיים.

למרבה הצער, זכויות סופרים אינן מוגנות, וכל שכרם הינו תוצאה של הסכמים חוזיים בינם לבין המוציאים לאור, אשר אמורים להגן על זכויותיהם.  לכן, יש להבטיח זכויות מינימאליות לסופרים, אשר תלויים במוציאים לאור לשם פרסום יצירתם.

בנוסף, התעוררה בשנים האחרונות סוגיה המעלה קשיים באשר להתנהלות שוק חופשי של פרסום, שיווק ומכירת ספרים בישראל. זאת בשל יצירת דואופול למעשה של שתי רשתות ספרים, אשר קובעות את מחירי השוק, הן מול הציבור והן מול ההוצאות. רשתות ספרים אלה כופות על ההוצאות לאור לתת הנחות משמעותיות לרשת, באשר אם לא יעשו כן, יימנעו הרשתות מלהציג את ספריהן של אותן הוצאות לאור, על שולחנות התצוגה.

עובדה זו מביאה, מחד, לעלייה משמעותית במחירי הבסיס של הספרים, תוך הוזלת העלויות לצרכן, ומאידך, לצמצום של רווחי ההוצאות לאור, שכן כל ההנחות במחירי הספרים שניתנות לצרכן, ניתנות על חשבונן. כתוצאה מכך, בעשר השנים האחרונות, נסגרו 15 הוצאות לאור בישראל.

במקביל, חנויות הספרים, שאינן חלק מרשת ספרים, אינן יכולות לכפות על הוצאות הספרים הנחות כאמור, ועל כן נאלצות לשלם מחירים יקרים יותר עבור ספרים, ולמכור אותם ללא הנחות משמעותיות, דבר המונע מהן לעמוד בתנאי השוק שנוצר. כיום, קיימות בישראל עשרות בודדות של חנויות ספרים שאינן חלק מרשת. עובדה זו מביאה לכך שבפני צרכן הספרות הישראלי מובא היצע מוגבל של ספרים, הנקבע על פי תפישתם וטעמם של בעלי רשתות הספרים בלבד.

יש לציין, כי המכירה במחירים נמוכים פוגעת ישירות גם בסופרים, אשר מקבלים את שכרם כאחוז ממחיר המכירה לחנות הספרים בה נמכר הספר לצרכן, ולא מהמחיר המומלץ, תוך שנמנעת מהם האפשרות לערוך מעקב על הסכומים המגיעים להם, באשר אין כל יכולת לתת מענה חד משמעי לגבי המחיר בו נמכר ספרם.

הצעת חוק זו לא נועדה לקבוע את המחיר לצרכן, כי אם להבטיח את זכויותיהם של הסופרים וההוצאות לאור, באופן בו חנויות ורשתות הספרים יוכלו לתת הנחות, אך זאת מבלי לפגוע בדרך בגורמים, אשר בלעדיהם לא היו מגיעים הספרים אל עיני הציבור.

עוד על החוק:

http://www.themarker.com/consumer/1.516807

 

תגובות פייסבוק

2 thoughts on “הגנת הספרות והסופרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *