חוק החזיר

ראיתי כבר הרבה חוקים רעים ומרגיזים שהגיעו לאישור הכנסת. אבל חוק מיוחד, שנותן הטבות ומימון לאיש אחד ויחיד, מולטי-מיליונר, ששמו רשום בחוק – את זה עוד לא ראיתי. עד השבוע האחרון. עד אז, ״חוק החזיר״ היה החוק שאסר לגדל ולשווק בשר חזיר באזורים מסויימים בארץ. מעכשיו, חוק החזיר הוא החוק שמעניק לנאשם מבלפור מימון מלא גם על חווילתו הפרטית בקיסריה ושלל הוצאות אחרות, פטור ממס על כל ההטבות שהוא מקבל, וגם החזר מס רטרואקטיבי, עשר שנים אחורה. כך למשל, אם נוכה מס לנאשם מבלפור על חבילות הסיגרים וארגזי השמפניה שקיבל על-פי כתב האישום כשוחד בתיק 1000, המס הזה צריך להיות מוחזר לו. ואם ירצה (והיא תרצה) לשפץ את הבריכה הפרטית – לא רק שישית את ההוצאה על המדינה, אלא אפילו לא ישלם מס על ההטבה הנדיבה הזו. הכל יגולם, ואנחנו הגלמים.

ולמה אנחנו גלמים? כי חוץ מקומץ ח״כים שמתקוממים על החזירות, וחוץ מהמפגינים האמיצים נגד השחיתות, הרוב ובראשם אנשי כחול-לבן, נותנים לו לעשות כל מה שהוא רוצה. ומה קורה כשהחזירים משתלטים? האנשים סובלים. העובדות הסוציאליות, למשל, שנלחמות על משכורות רעב, או אלפי העסקים שנסגרו ולא ייפתחו יותר בגלל המשבר העצום.

אלא שהחזירות הקשה ביותר מתרחשת קצת רחוק מהעיניים ומהלב שלנו, על גבם של הפלסטינים. זה הסיפוח, או כמו שמדגישה חברתנו זהבה גלאון, נשיאת הארגון החדש והמצויין ״זולת״ – זה לא סיפוח, זה אפרטהייד.

אלה ימים גורליים. בנוסף על המשבר הכלכלי, הקורונה שמרימה ראש, והחידלון הפוליטי, עלול להתבצע אחד המהלכים החמורים ביותר מאז קום המדינה. מבחינת מרצ ומבחינתי, זה אתגר ראשון במעלה: לעצור את הסיפוח! אנשינו מובילים את המאבק בכל החזיתות: בשטח, בארגונים, בכנסת, וגם בעולם. כן בהחלט, זה עניין בינלאומי מובהק, שגם יוכרע בחו״ל, ולכן המאבק שלנו בפירוש מתנהל גם בזירה הבינלאומית ובקהילות יהודיות בכל רחבי תבל. נפגשתי בשבועות האחרונים עם עשרות בכירים זרים ושוחחתי עם שורה ארוכה של קהילות וארגונים בעולם.

יש לי מסקנה כפולה מהמאבק שלנו עד עכשיו: 1. הכל פתוח, 2. הלחץ משפיע. עד כמה הוא ישפיע? זה תלוי בכולנו. אלה באמת ימים מכריעים. זה ״המאני טיים״, כמו שאומרים. אז בואו אתנו, יש המון פעילות, ואנחנו זקוקים לכל אחת ואחד מכם. ומי שלא יכול להצטרף בשטח – יכול לעזור ברשתות החברתיות ולהפיץ את החומרים שלנו. למשל, השבוע אני אשתתף במפגש מקוון של ארגון ג׳יי סטריט האמריקאי יחד עם סנטורים ונציגי יהדות אמריקה – אתם מוזמנים לצפות ולשתף.

ביקשתי ממכם בשבוע שעבר לעזור ולהתגייס לעוד עניין חשוב: החוק שלי לאיסור טיפולי המרה. עשיתם את זה, והלחץ עבד. הממשלה הסכימה לדון בעניין ולנסות לגבש הסכמה. אין לי אשליות שזה באמת יקרה, אם לא נמשיך בלחץ. לכן, גם בעניין הקריטי הזה, אנחנו חייבים להמשיך לפעול. למה? כי מדובר בפיקוח נפש, בחיים ממש של בני אדם צעירים.

לסיום, חברות וחברים, השיתוף שלכם חשוב מאוד. כי אלינו לא זורמים נהרות הכסף כמו אל חזירי השלטון וסייעניהם, ואין לנו מימון כמו לארגוני המתנחלים והתקשורת הימנית. כוחנו בפעילינו. אז קחו אוויר, הולכים להיות שבועות לא פשוטים, וניתן ביחד את כל מה שאנחנו יכולים.

 

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *