האתגר שלפנינו: שמירת הקואליציה

הימים האלה של סערה פוליטית, מתח ביטחוני, והרבה סימני שאלה, אינם קלים. בוודאי כשחלק מהחצים מופנים אלינו. לכן דווקא עכשיו חשוב להדגיש, ואני אומר את הדברים גם באופן אישי: ממש כמו שמרצ בראשותי היתה המחסום החזק ביותר בשנים האחרונות מול נסיונות נתניהו להיאחז בשלטון, כך פעלנו להקמת הממשלה ההיסטורית הזו, ויש לנו אחריות על תחומים מרכזיים במדינה. וגם עכשיו, בדיוק באותה נחישות, אנחנו מחוייבים להמשך קיומה של הממשלה.
לא מדובר רק במניעת הידרדרות וחזרה למצב הבלתי נסבל שהיה כאן בתקופת הנאשם וסייעניו. אלא בהכרה שהממשלה שלנו, עם כל בעיותיה והמחלוקות שבתוכה, היא ממשלה שעובדת, מניעה תהליכים חשובים, ולמרצ יש בה הישגים רבים.

הודעתה של ח״כ רינאווי-זועבי הפתיעה וציערה אותי, את כולנו. גם אם יש מחלוקת וקושי, צריך לפתור את הבעיות בתוך הבית. כך עשינו תמיד, וכך התגברנו על מהמורות רבות לאורך הדרך הארוכה של התנועה שלנו. שיטת הבחירות בישראל איננה אישית, אלא מפלגתית. אדם בוחר ברשימה, והיא זו שפועלת יחד וחבריה פועלים על פי החלטותיה. והחלטנו ברורה: להמשיך בקיום הממשלה.
משום כך, אנחנו עושים כל מאמץ כדי שהקואליציה תעבוד, שננצח בהצבעות בכנסת, ונמשיך בעבודה שלנו במשרדי הממשלה החשובים שתחת אחריותנו. אני משוכנע שכך יהיה. זו גם הזדמנות, בתוך כל הסערה והביקורת, להאיר כמה מההישגים המרכזיים שלנו. חשוב שחברי ופעילי מרצ יכירו אותם. תחום הבריאות היה הנושא המרכזי במדינה בשנה האחרונה. המדיניות שהנהגתי במשרד הבריאות – ״חיים לצד הקורונה״ – שמה קץ לסגרים הארוכים ולהשבתת ענפים שלמים במשק. הצלחנו להתגבר על שני גלים קשים של קורונה, בלי לסגור את בתי הספר ובלי לשלוח מאות אלפי אנשים לאבטלה. בשבועות האחרונים הורדנו את המסיכות, וחזרנו לשיגרה מלאה לחלוטין. אתמול גם הפסקנו את הבדיקות בנתב״ג, ואין יותר שום מיגבלה על התנועה והכניסה לישראל.
המדיניות הזו, שנראית עכשיו ברורה והגיונית, כמעט מובנת מאליה, נתקלה בקשיים ובלחצים עצומים. היא חייבה השקעה ענקית באמצעי הגנה, בבדיקות, ובחיזוק מערכת הבריאות. זה היה שינוי של 180 מעלות ממדיניות הממשלה הקודמת. הייתי משוכנע בצדקת הדרך שלנו, לא נרתעתי מהביקורת והלחץ, והמדיניות החדשה הוכיחה את עצמה מעל ומעבר.

במקביל למאבק בקורונה, ביצעתי שינויים גדולים בתחומי בריאות קריטיים שהוזנחו שנים רבות. בראש ובראשונה בריאות הנפש. זו היתה החצר האחורית של מערכת הבריאות – רחוק מהעין, רחוק מהלב. בהחלטה דרמטית קידמתי את בריאות הנפש לראש סדר העדיפויות של המערכת. זה כולל הקצאת תקציבים גדולים של מאות מיליוני שקלים, תנופת בינוי ותשתיות, ובעיקר פיתוח מסגרות חדשניות לטיפול מיטבי. הסטיגמה האיומה על בריאות הנפש הולכת ומתפוגגת. זה אחד המהלכים שאני גאה בהם מאוד.

גם בתחומי בריאות אחרים, כאלה שאתם פוגשים בחיים האמיתיים שלכם, אנחנו מבצעים שינוי גדול. תוספת של עשרות מכשירי MRI ו-CT, רובוטים לניתוחים ושאר מכשירים מיוחדים, שיקצרו את התורים הארוכים, בעיקר בפריפריה. הענקת טיפולי שיניים כמעט חינם כבר מגיל 72, כולל הטיפולים היקרים ביותר. תוספת גדולה לתקציב הבריאות שאיפשרה לנו להכניס תרופות חדישות לסרטן ומחלות קשות אחרות, וכמובן מהפכה שלמה בזכויות נשים ולהט״ב. בחודש הגאווה הבא עלינו לטובה, נספר על כך בהרחבה לציבור כולו.

בתחום הסביבה, תחום קריטי, הצליחה חברתי השרה תמר זנדברג, לקדם את חוק האקלים, שיציב את ישראל לראשונה בחזית המאבק במשבר האקלים. גם המאבק בכלי הפלסטיק המזהמים והמאמצים לשמירה על ערכי טבע יקרים, נותנים את אותותיהם.

במשרד לשיתוף פעולה אזורי, פועל השר עיסאווי פריג׳ ללא לאות ליציקת תוכן ממשי ביחסים שלנו עם המדינות הערביות ועם שכנינו הפלסטינים. עשרות פרוייקטים של פיתוח כלכלי, מחקר, תרבות, חינוך ועוד תחומים רבים. המאמצים האלה נושאים פרי והם גשר חשוב לשלום.

גם במשרד הכלכלה יש לנו אחיזה. סגן השרה יאיר גולן, מוביל מהלך גדול למאבק בתאונות העבודה ופועל מול המיגזר הערבי בנושאי פיתוח ותעסוקה.

בלהט הכותרות והסערות, ההישגים הללו נוטים להידחק. תפקידנו להבליט אותם. הממשלה הזו אפילו לא בת שנה, אנחנו סיעה לא גדולה בקואליציה מתוחה, ולמרות זאת אנחנו רושמים הישגים שחלקם בעלי משמעות היסטורית.

מעבר להישגים שלנו, אנחנו גם שותפים להנהגת המדינה. ערכינו ברורים: שיוויון, חופש, שלום. מרצ מובילה את המחנה הסוציאל-דמוקרטי, את המהלכים נגד כפייה וגזענות, ומניפה את דגל השלום והפתרון המדיני עם הפלסטינים.

נכון, הנושאים האלה במחלוקת, גם בתוך הממשלה. אבל זו המדיניות שלנו ואלה הערכים שלנו, ואנחנו מקדמים אותם תוך כדי חברותנו בממשלה. כן, זה מחייב פשרות וזה לא פשוט. אבל אין לי שום כוונה להרים ידיים ולהעניק פרס לנתניהו ובן-גביר. וזה האתגר האמיתי: לשמור על הממשלה, תוך כדי שמירה על ערכינו, והמשך קידום ההישגים שלנו. הצלחנו לעשות את זה במהלך שנה ארוכה ודרמטית, ונמשיך לעשות את זה הלאה.

(איגרת לחברי מרצ).