מלך הקונספירציות

יש באמריקה הרבה אנשים, הרבה יותר מדי, שמשוכנעים שלא אל־קאעדה עמדה מאחורי פיגועי 11 בספטמבר. מי כן? מי לא: אנשי פיננסים, ישראל, גורמים נסתרים בממשל. במלאת 15 שנה להתקפות, דומה שאין טעם בכל הררי הראיות שהצטברו מאז, כולל דברים מפורשים של חוטפי המטוסים ובן לאדן עצמו. לכל מסמך, לכל הקלטה, יש לקונספירטורים תשובה מוחצת: סוחרים בבורסה ידעו על ההתקפות לפני שנעשו, פיקוד ההגנה האווירית של ארה"ב השבית את מערכות ההגנה, לא המטוסים גרמו להתמוטטות המגדלים אלא פצצות שהוטמנו בהם, החוטפים עדיין חיים, הקלטות בן לאדן זויפו.

הצירוף "קונספירציה 9/11" מניב מיליוני תוצאות בגוגל. לפי תיאוריה אחת, אלפי עובדים יהודים הוזהרו מראש ונעדרו באותו יום ממשרדיהם. לכך מצטרפת ה"עובדה" שכמה מהאנשים הראשונים שצילמו את ההתקפות היו, כן כן, יהודים. לפני כמה שנים גילה סקר בסי־אן־אן כי שליש מהאמריקאים סבורים שההתקפות לא נעשו על ידי אויבי ארה"ב, אלא היו "עבודה מבפנים". רבים מאמינים שמדובר בקונספירציה יהודית/ישראלית בשיתוף "חפרפרות ציוניות" בממשל.

אין לכך אפילו שמץ של ראיה, אך העדר ראיות לא מפריע למשיכה האמריקאית העזה לתיאוריות קונספירציה. ככל שהתיאוריה מטורפת יותר, כן גדל מספר חסידיה. לב העניין הוא האמונה העמוקה של מיליוני אמריקאים שהממשל, שמנהיגי המדינה, שהממסד כולו, אינם מי שהם נחזים להיות. שיש כוחות נסתרים הפועלים במחשכים למען אינטרסים עלומים, וכל מה שמתרחש ומדווח הוא מזימה ותעתוע. השיח הזה מהדהד בהמון סרטים וסדרות. זה גם חלק מההסבר למשיכה למישהו כמו דונלד טראמפ, שכל פוליגרף היה מתחמם ונשרף מהשקרים בנאומיו.

לתחושה ש"הממשלה" מוליכה שולל את הציבור יש דווקא על מה לסמוך. הפערים העמוקים באמריקה חושפים תהום בין העושר והעוצמה הלאומיים למציאות החיים העגומה של אזרחים רבים. אך במקום להתמודד עם העיוותים האמיתיים של השיטה הכלכלית־החברתית, ובשחיתות הממוסדת של קשרי הון־שלטון, יש כוחות שרותמים את האי־אמון והתסכול של הציבור לאפיקים חולניים כדי לגרוף רווח פוליטי.

כבר שנים מפמפמים בחלקים ניכרים של הימין, שאובמה לא נולד בארה"ב, שהוא זייף את תעודת הלידה שלו, ולכן אינו יכול לכהן כנשיא. בעצם, זה כבר לא נחשב כאן לתיאוריה הזויה, אלא לחלק מהארסנל הפוליטי של הימין. כמה לא מפתיע שאחד הבולטים בקרב "הלידתנים" (birthers), מפיצי קונספירציית הלידה של אובמה, היה טראמפ. סביבתו נגועה בחולי הזה. הרשתות החברתיות של רבים מתומכיו גדושות בקונספירציות, חלקן מצחינות מאנטישמיות. באווירה כזאת מתרבים "המחלתנים" (healthers), המחזיקים בתיאוריות על המחלות הקשות שהילארי קלינטון לוקה בהן כביכול. בלתי אפשרי להבין את השיעור העצום של אמריקאים שסבורים שאינה אמינה, ללא ה"חפירות" שביצעו הקונספירטורים במשך שנים בה ובבעלה. אלה, אגב, מתכוננים למקרה שתנצח עם שלל האשמות על רמאות וזיופים בבחירות; טראמפ, במפגן של חוסר בושה, לא היסס כבר להטיח טענות כאלה. הרוח הרעה הזאת מבשרת לנשיאה הראשונה, אם תהיה כזו, כהונה עתירת מכשולים.

הרפובליקאים הבכירים שסולדים מטראמפ, ויש רבים כאלה, יכולים להאשים רק את עצמם. הם איפשרו לרעל הזה לבעבע במשך שנים ואף ניצלו אותו לצרכיהם. טראמפ הוא תוצר מובהק של הכשרת הלבבות של "מסיבת התה" ושל ההסתה מצד המפלגה הרפובליקאית, ועכשיו הוא שמנצל אותה לצרכיו.

פורסם ב״הארץ״.

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים