רוחות קרות

רוח פרצים העירה אותי הבוקר. פתחתי את הרדיו. אדוני ראש הממשלה, מר ליברמן… לא מסתדר לכם? אז ננסה בצורה אחרת: בסוף היום התיישבתי מול הטלוויזיה. אדוני שר הביטחון, מר ליברמן. יותר טוב? נו, מה זה כבר משנה, תגידו. היום הוא שר החוץ. אז שיהיה שר הביטחון. מה, הוא יהיה יותר גרוע מברק? אתם רואים, כבר מתחילים להתרגל. כשתגיע הרוטציה או ההשתלטות על מרכז הליכוד, כבר תהיו מבושלים היטב לקראת המהלך הגדול.

בממשלה הבאה, אם לא יקרה מה שתיכף נגיד, ליברמן וכל מה שהוא מייצג, לא יהיה רק שותף בכיר כפי שהיה בממשלה הזו. אחד שאפשר להתנער מנאומי ההסתה שלו, מחירחורי המלחמה, ומהנזק שגרם לישראל בעולם. אי אפשר יהיה לשחק יותר את "השוטר הטוב והשוטר הרע". אף אחד לא יוכל להגיד שהאיש המסוכן הזה מייצג רק את "עמדתו ומפלגתו". כי עמדתו ומפלגתו יהיו הציר המרכזי, הבסיס, של הממשלה הבאה. הליכוד ביתנו.

עכשיו יותר מתמיד, כל מפלגת מרכז או שמאל צריכה להצהיר כי לא תאפשר לביברמן להקים ממשלה אחרי הבחירות. רק התחייבות כזו, חד משמעית, תיצור אופציה לממשלה שפויה. עד עכשיו מרצ היא היחידה שמתחייבת לכך. לכן מרצ היא הצבעה בטוחה נגד ביברמן. כל השאר עלולים לשבת אתו.

כדי שלאחר הבחירות נקים ביחד גוש חוסם נגד הימין, והפעם זה אפשרי כי היצור החדש הנקרא "ביברמן" מרתיע רבים מאוד, חייבים קודם כל להתחייב לגוש כזה. לא יכול להיות שהולכים לבחירות בשם השינוי והמהפך, ובאותו זמן ממש, אותם אנשים, כבר מדברים על שותפות עתידית עם אלה שאותם הם מתקיפים, וחולמים על התיקים שיקבלו בממשלה הימנית קיצונית. זה לא רק לעשות צחוק מהבוחר. זה פשוט לתת לביברמן את השלטון בלי להתאמץ בכלל.

וזה לא רק עניין "אסטרטגי". עם מי הולכים. זה קודם כל השאלה במה אנחנו מאמינים, מה אנחנו רוצים שיהיה כאן. מול החזירות הכלכלית של ביברמן אנחנו מאמינים בצדק חברתי. הוכחנו זאת. מרצ מדורגת כסיעה החברתית המצטיינת בכנסת. אבל זה לא הכל. זה דגל אחד. יש עוד שניים, לא פחות חשובים. בלעדיהם אין צדק חברתי, ואין צדק בכלל: פתרון מדיני והפרדת דת ממדינה. זו דרכנו. לכן מרצ היא לא רק החברתית ביותר, אלא גם הסיעה המובילה בכנסת במאבק להפרדת דת ומדינה, והיא זו שמשמיעה את הקול הכי ברור לזכויות אדם בישראל ולפתרון מדיני עם הפלסטינים.

מישהו חושב ברצינות שיהיה כאן צדק חברתי עם מיליוני אנשים חסרי זכויות? מישהו מעלה על דעתו שיש בכלל דבר כזה "צדק חברתי" כשחצי ממערכת החינוך תהיה בידי מפלגות חרדיות ואישה נחשבת ליצור נחות? וכשביברמן יזמן את ארגוני החברה האזרחית לוועדות החקירה שיזם כבר בכנסת הזו, מי בדיוק יגן על הצדק החברתי?

בעוד שבועיים נקיים בחירות במרצ ונקבע את הרכב הנבחרת. יש לנו קול ייחודי, חיוני, בזירה הפוליטית. הקול הזה צריך להיות חזק ומשכנע. אני מקווה שתתנו לי את הזכות להשמיע אותו בכנסת הבאה.

בינתיים, אני מזמין את כולכם למפגש תומכים ופעילים בעוד שבוע, כדי להגיד תודה לכל מי שעוזר ומסייע. 5 בנובמבר, שעה 19:00, "קלמנטיין" – שד' בן-גוריון 75, ת"א.

 

להתראות, והעיקר לא לפחד כלל!

ניצן

(26.10.2012)

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים