בית החושך

המאבק שלנו על צביונה של ישראל כמדינה חופשית ושפויה, נראה לעיתים קשה, אפילו מייאש. אך השבועות האחרונים מוכיחים  שמאבק מאורגן ונחוש של הציבור החופשי, יכול בהחלט להצליח. תושבים בבית שמש, שבמשך שנים נרמסו על-ידי המימסד שנכנע לקבוצה חרדית קיצונית, הרימו ראש והחליטו כי חייהם אינם הפקר. כבר תקופה ארוכה מאוד שהתושבים מתריעים בפני כל גורם אפשרי על הטרור שמשליטה קבוצה קיצונית חרדית. בשבועות האחרונים נחשפה לכך המדינה כולה.

בעקבות הלחץ התקשורתי וההד הציבורי שבא אחריו, מיהרה עריית בית שמש להוריד את השלט המחליא שהורה על הפרדה בין נשים לגברים, תוך גילגול עיניים והיתממות של ראש העיר מטעם ש"ס. החלודה שניכרה בשלט רמזה יותר מכל על השתרשות התופעה בעיר. ואכן, אין מדובר באירוע חד פעמי או יוצא דופן ואפילו לא במציאות נקודתית הקיימת רק בבית שמש. בערים רבות בארץ, המציאות הזו אינה זרה כלל. היא נובעת מהקצנה שעוברת על קבוצות מסויימות במיגזר החרדי. המדינה ורשויותיה השונות מודעות לכך היטב, אך מעדיפות לעצום עין, ולעתים אף מעודדות זאת בקריצת עין.

אמירתה המקוממת של שרת התרבות לימור לבנת סביב האירועים, כי היא יכולה לקבל ולהבין הדרת נשים בתוך הערים החרדיות, מבהירה יותר מכל את שני הקולות בהם מדברת ממשלת נתניהו. מצד אחד היא מגנה אך מצד שני מאפשרת את המשך ההקצנה והכל למען שלמות הקואליציה. היה מצופה דווקא משרה בממשלת ישראל שתעמוד בצורה שאיננה משתמעת לשני פנים על קיום החוק ואכיפתו. שכן, הפרדה במרחב הציבורי, איננה חוקית בכל מקום בו היא מתרחשת.

כהמשך ישיר לשורת המאבקים שניהלנו ברחבי הארץ בשנים האחרונות, עוד הרבה לפני שהעניין זכה לכותרות גדולות, אנחנו נגביר את המאבק בהקצנה הדתית, כדי שכל אדם בישראל יוכל לחיות על-פי דרכו ובחירתו. אך בניגוד לגורמים רבים שמנצלים את הגל התקשורתי לחשיפה וייעלמו ביום שאחרי, אנחנו נמשיך להיות שם במאבק להפרדת הדת מהמדינה בכל תחומי החיים. וקודם כל בחינוך, שהוא המפתח, כאשר המדינה ממשיכה לקפל את דגל החינוך הממלכתי אל מול הזרמים החרדיים הסקטוריאליים. וגם במערכת בתי הדין הדתיים, בנישואין ובגירושין, בגיור, בגיוס, בתקציבים, בעבודה, בתחבורה…

אנחנו בתחילתה של שנה אזרחית, וזו הזדמנות לאחל לכולנו שהשנה הזו תביא עמה עוד בשורות לקידום סדר יום אזרחי בישראל חופשית.

 

אני מצרף לינק לדברים שנשאתי בהפגנה הגדולה בבית שמש:

http://youtu.be/SLieW8dJ0vQ

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים