את המנגינה הזו אי אפשר להפסיק

"קול באישה ערווה" הוא מונח דוחה. שלוש מילים שהן התמצית המזוקקת של דיכוי נשים והדרתן מהמרחב הציבורי השייך, כך סבורים הרבנים הראשיים למשל, לגברים בלבד. משום כך הם הפצירו ברמטכ"ל למחול לאותם צוערים שיצאו באופן מופגן מאירוע בו היתה שירת נשים.

הפרשה הזו היא עדות נוספת להשפעה החמורה של גורמים דתיים קיצוניים על צה"ל. בעקבות דבריו של הרמטכ"ל כי הוא שוקל לשחרר חיילים מהופעות של נשים, פנינו, קבוצת חברי כנסת, לרמטכ"ל בדרישה להגן על הפלורליזם הדתי ועל זכויות הנשים בצה"ל ולעצור את הפגיעה השיטתית ביסודותיו של צה"ל כגוף ממלכתי.

על הרמטכ"ל להסתייג באופן מפורש מקבלת עמדה דתית קיצונית בצה"ל והפיכתה לעמדה לגיטימית ומחייבת. הרמטכ"ל חייב להוקיע את התופעה בה חיילים דתיים נמנעים מלהשתתף באירועים צבאיים פורמאליים, רק משום שנשמעת בהם שירת נשים. הרמטכ"ל חייב להתערב כדי להפסיק את הניסיונות החוזרים והנשנים לדחוק מסדרות החינוך בצה"ל בנושא זהות יהודית,  גופים שאינם אורתודוכסיים.

האפשרות כי צה"ל יאשר לחיילים דתיים שלא להשתתף באירועים בהם נשמעת שירת נשים מכוח העיקרון של "קול באישה ערווה" היא בעלת השלכות קשות על ציבור החיילות בצה"ל בפרט ומעמדן של נשים בחברה הישראלית בכלל. הדבר מסוכן לדמוקרטיה הישראלית, למארג החברתי של צה"ל, ולזכויות אדם ואישה בישראל.

הנחת הרקע לאיסור על שירת נשים והמונח "קול באישה ערווה" – הינה כי נשים אינן יצורי אנוש, כי אם "מחטיאות בפוטנציה" ועצם השמעת קולן בפומבי עשויה לפגוע בתמימותו וטהרתו של המאזין. תפיסת עולם שכזו מבזה את ציבור הנשים, מגמדת ומקטינה אותם לכלל אובייקטים פתיינים ומיניים בלבד, ופוגעת אנושות בכבודן. עמדה זו אף טומנת בחובה את ההנחה כי חיילי צה"ל הדתיים הינם יצורים נוטפי זימה ומשולחי כל רסן, אשר אינם יכולים "להחזיק" עצמם בשומעם שירת נשים, ויש להגן על נפשותיהם הרכות שמא תחטאנה, ולמנוע מהם להאזין לקול אישה. עמדה זו איננה מכבדת לא את ציבור הנשים השרות ולא את ציבור הגברים המאזינים, ואין לה מקום  בגוף ממלכתי כדוגמת צה"ל .

מקור נוסף לדאגה הוא הניסיון לקבוע באמצעות הצבא כי קיימת רק דרך אחת לקיים אורך חיים יהודי והיא הדרך הדתית-אורתודוכסית. בתקופה האחרונה מתקיים לחץ מצד גורמים דתיים שונים על הרבצ"ר ועל קציני צה"ל בכירים להפסיק שיתוף פעולה עם גופים, כדוגמת ארגון בינ"ה, שאינם נמנים על הזרם האורתודוכסי, בהעברת סדנאות בעלות תכנים חינוכיים על הזהות היהודית. אנו מאמינים כי ישנן דרכים רבות לקיים אורח חיים יהודי ובמדינה דמוקרטית, שוויונית ופלורליסטית. האפשרות כי רק גופים דתיים אורתודוכסיים יהיו רשאים להעביר סדנאות חינוך בצה"ל משמעותה פגיעה אנושה בחופש הביטוי, המצפון והאמונה של גופים וחיילים/ות שאינם יהודים אורתודוכסיים, לצד פגיעה אנושה בעקרונות הדמוקרטיה, הפלורליזם והשוויון.

נוכח כל האמור לעיל, אנו קוראים לך להדוף לחצים המופעלים על צה"ל ולבסס את מעמדו כבית פתוח לכלל הגוונים והזרמים במדינת ישראל ללא קשר לדת או מין.

בכבוד רב,

ח"כ ניצן הורוביץ, מרצ- יו"ר השדולה לשוויון אזרחי ופלורליזם

ח"כ זהבה גלאון, מרצ

ח"כ איתן כבל- יו"ר סיעת העבודה

ח"כ ד"ר עינת וילף- יו"ר סיעת העצמאות

ח"כ נינו אבסדזה, קדימה

ח"כ דניאל בן סימון, עבודה

 

 

 

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים