חוק צער בעלי חיים – איסור עקירת ציפורני חתול

שיוף הציפורניים מהווה התנהגות טבעית לחתול, אך לעתים היא מפריעה למחזיקו והפתרון בדרך כלל הוא עקירת ציפורניים, הליך כירורגי אכזרי המביא לשלילת ההתנהגות הטבעית של החתולים. בניתוח זה כורתים את הפרק הדיסטלי (השלישי) שעליו נמצאת הציפורן ורבים מהחתולים חשים כאבים בזמן הניתוח ולאחריו כאשר הביטוי לכאבים אלה הוא חום, דופק גבוה וצליעה. מחקרים מראים שעקירת ציפורניים קשורה הן בסיבוכים מיידים כגון דימומים, נפיחות וזיהום והן לסיבוכים אקוטיים כדון חדירת העצם לבשר כף הרגל ובעיות בדרכי השתן.

הצעת החוק באה לאסור על חיתוך או כריתה של פרקיו, גידיו או החלק החי של ציפורניו של חתול ולאסור על ביצוע הניתוח הלא מוסרי, המנוגד לשבועת הווטרינרים והמיותר לחלוטין נוכח זמינותם של פתרונות הומאניים יותר שאינם גורמים סבל לחתולים (לדוגמא כיסויים לציפורניים, ייעוץ התנהגותי ועוד).

עוד מוצע לסייג את הצעת החוק כך שניתן יהא לעקור את ציפורניי החתול לצורך שמירה על בריאותו ועל בריאות מחזיקו שכן ישנם מחזיקים אשר יכולים להינזק כתוצאה משריטת חתול כמו מחזיק שעבר ניתוח לב או מי שהמערכת החיסונית שלו חלשה. אולם, סייגים אלו יחולו רק במידה שמדובר בחתול המוחזק במקום סגור וכך תימנע סכנה לחייו במקרה שייצא לרחוב ולא יוכל לטפס על עצים וחפצים לדוגמה על מנת להגן על עצמו מרודפיו. יש לציין כי חקיקה המטילה מגבלות על עקירת ציפורניים קיימת כבר במדינות אחרות.

 

 

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים