חוק צער בעלי חיים – אלטע זאכן

סוסים וחמורים רבים בישובים העירוניים, ובעיקר בעיר תל אביב-יפו, מנוצלים לעבודה קשה ולעיתים אף לעבודת פרך. על פי נתונים שבידי ארגוני בעלי חיים, בישובים רבים באזור המרכז מתרחשת פעילות ענפה של רוכלים אשר עושים שימוש בסוסים וחמורים למסחר, לסבלות ולאיסוף של "אלטע זאכן".

לעיתים קרובות אותם בעלי חיים, במצב גופני בלתי ראוי והם נאלצים לעבור בין מכוניות משאיות ואוטובוסים בתנועת שיא, בימים הקרים של החורף ובימים החמים של הקיץ כשלעיתים הם שדופים, פצועים וחולים, וכשהם נאלצים לסחוב עגלות ולשאת משאות כבדים ביותר של סחורות, ברזלים, מיטלטלין שונים, חומרי בניין וכו'. כולנו פוגשים בסוסים ובחמורים הללו כשהם מפלסים דרכם בין מכוניות בכבישים סואנים, כשהם עוצרים לצד הדרך לצורך העמסת גרוטאות ולעיתים כשהם קורסים מפאת עומס המשא ופגעי מזג האוויר.

שימוש זה בבעלי חיים בסביבה עירונית, ולא בסביבתם הטבעית הינו שימוש שיש לו כיום חלופות רבות, על כן מוצע לאסור שימוש בבעלי חיים לצרכי עבודה בשטח עירוני ולדאוג לתזונה ראויה של בעלי חיים בכלל.

חוק צער בעלי חיים קובע כבר היום איסור להעביד בעל חיים שאינו יכול לעבוד או בעל חיים שהגיע לאפיסת כוחות, והחוק קובע עונש של שנת מאסר או קנס בשיעור של 67,300 שקלים חדשים, אולם למרות שישנם דיווחים רבים על בעלי חיים ובעיקר סוסים וחמורים שמגיעים למצב זה בערים הגדולות, הרי שסעיף זה לא נאכף בשל ניסוחו המעורפל והנתון לפרשנות ומצוקת החיות שמועבדות בתנאים בלתי סבירים בערים הגדולות אינו בה לידי פתרון.

ראוי להבהיר, כי על אף שיש בהצעת חוק זו כדי לפגוע בחופש העיסוק של אותם רוכלים, הרי שהשינוי הוא לתכלית ראויה והוא מידתי באופן שהולם את ערכיה של מדינת ישראל. כיום יש חלופות רבות לאותם רוכלים, שעושים שימוש בחיות משא בשטח עירוני, שיאפשרו להם להמשיך ולעסוק בעבודתם באמצעות כלי רכב מסחרי, לצורך כך קובעת הצעת החוק תחילה מאוחרת (לאחר שנה), שתאפשר תקופת התארגנות מספקת לסוחרים שעושים שימוש בחיות משא.

בעלי החיים הללו, המהווים גם אצל חלק מהמשתמשים בהם תחליף זול לכלי רכב לתנועה בשטח עירוני, מוחזקים לעיתים בתנאים קשים ביותר, כשהם תשושים, חולים, רזים וסובלים מבעיות רפואיות שונות בשל העבודה הרבה והעבודה השוחקת, שנעשית לרוב בתנאי לחץ בעומסי תנועה ובתנאים שאינם מתאימים לבעל חיים.

מנתונים של ארגונים לזכויות בעלי חיים עולה, כי על מנת להימנע מעלויות כספיות, חוסכים המחזיקים, מבעלי החיים, טיפולים רפואיים הכרחיים, מזון בכלל ובמזון איכותי ומתאים בפרט ואף משכנים אותם באתרי אשפה ובמקומות שאינם מתאימים להחזקת בעלי חיים.

תגובות פייסבוק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים